Lokaliteter + Forgangne uge + Link til arkiver
Arreskov Sø Birkholm Brændegårdssøen Bøjden Drejø Hjortø Hvidkilde Sø Iholm
Kidholm Lunkebugten Monnet Naturskolen Noret Ollerup Siø Skarø
Skovsgård Skårupsund Sortemosen Stor Egholm Strynø Svendborgsund Sydlangeland Syltemade Ådal
Svelmø Thurø Rev Valdemar Slot Vejlen Øen: Thurø Øen: Tåsinge Øen: Ærø Øer i Øhavet
Sydfyn Svinehaverne       Nørreballe Nor Klintholm Romsø

[Månen ] [ Sol-opgang]                                                                                                                                                        

 
  [Naturen netop nu]    

Obs på www.Snatur.dk fra tidligere år og måneder

UGE 22. - 26. ( 1. juni - 30. juni 2018).                     Sidst opdateret 21 juni 2018 06:12:10 

 

 

 


  

Mandag den 18. juni 2018                      Solopgang: 04:38 Solnedgang: 22:00

Svendborg, Sofielund: Rørhøg 1 M FU
Svendborg Golfbane: Rødstjert 1 SY, Ravn 1 R 
Lundeborg
: Mursejler 10 OF FU. Poul Brugs Rasmussen
Gyldensteen:
Silkehejre 1 R. Kresten Madsen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Græshoppesanger 1 SY, Kærsanger 2 SY. Kurt Due Johansen
Fyns Hoved: Digesvale 120 R. Svend Aage Linderström
Gyldensteen: Engsøen:
Silkehejre 1 R. Kresten Madsen
Gyldensteen: Engsøen:
Silkehejre 1 R. Jens Bækkelund
Hjallese: Stormmåge 1 OF, Allike 6 FU, Råge 35 FU, Gråkrage 1 FU. Martin Rheinheimer 
Kohave v/Skovmøllevej: Kernebider 2 FU. Kurt Due Johansen
Lundegård: Rød Glente 1 FU. Kurt Due Johansen
Ringe: Tårnfalk 1 R. Leif Sørensen
Ryslinge: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Siø:
Silkehejre 1 R , Knopsvane 3 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 1 R, Gravand 33 R, Pibeand 20 R, Krikand 6 R, Skeand 15 R, Toppet Skallesluger 2 OF, Strandskade 7 R, Klyde 2 R, Lille Præstekrave 3 R, Vibe 5 R, Splitterne 15 R. Leif Sørensen
Siø:
Silkehejre 1 R, Knarand 76 R, Atlingand 1 M R, Skeand 27 R, Lille Præstekrave 1 AD R. Henrik Knudsen
Syltemade Å: Rød Glente 1 FU. Tom Giersing
Thurø By m.m.: Tårnfalk 7 YF UR. Arne Bruun
Universitetet, Odense: Gråand 2 R, Vibe 3 R, Ringdue 4 FU, Landsvale 6 FU, Musvit 1 FU, Gråkrage 1 FU. Martin Rheinheimer
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Skestork 2 FU. Kurt Due Johansen   
Ørbæk: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen


   

Søndag den 17. juni 2018                      Solopgang: 04:38 Solnedgang: 22:00

Svendborgsund ved Iholm: Canadagås 18 Ø (08:38)
Brændegård Sø (15.00): Havørn 2 R 3K, Canadagås 20 R. Erik Thomsen
Bøjden Nor: Toppet skallesluger 2 R, Ræv 1 R. Susanne Rørdam Skov og Finn Skov
Nakkebølle: Huldue 1 R. Susanne Rørdam Skov og Finn Skov
Trunderup, matriklen: Bysvale 2 YF (fodrer unger nu), Tårnfalk 1 M FU. 
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Kværndrup: Tårnfalk 2 FU
Tange å: Hare 2 FU, Munk 1 FU, Mursejler 3 OF FU. Poul Brugs Rasmussen
Vejrup (Odense V): Musvåge 2 FU, Storspove 4 V

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø
: Pibeand 1 R, Knarand 9 OF, Knarand 35 R, Krikand 5 R, Troldand 34 R, Hvinand 9 R, Hvepsevåge 1 OF, Havørn 3 , Havørn 1 JUV R, Strandskade 3 R, Lille Præstekrave 2 FU, Landsvale 4 FU, Bysvale 16 FU, Hvid Vipstjert 1 FU, Hvid Vipstjert 2 OF, Hvid Vipstjert 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Rørsanger 1 SY, Havesanger 1 SY, Munk 3 SY, Gransanger 2 SY. Gunnar Jørgensen
Bølkemose (Ærø): Rød Glente 1 FU T. Michael Larsen
Gulstav: Svaleklire 6 R. Nis Rattenborg
Keldsnor: Klyde 22 R, Dværgmåge 1 R. Nis Rattenborg
Kirkebyskovene: Løvehave, Troldekrog m.m.: Rødtoppet Fuglekonge 1 SY. Niels Bomholt Jensen 
Koelbjerg
: Rød Glente 1 OF. Anton Thøger Larsen
Rath (01:55-02:00):
Triel (SU) 1 R (Fuglen stod midt på Rathvej lige ved krydset til Fakkemosevej. Vi havde den ned på 5 meters afstand i lyset fra bilen. Fløj væk fra vejen efter ca. 10 minutter. Fik taget et brugbart dogmefoto af fuglen!). Marianne Petersen, Vagn Petersen og Søren Bøgelund
Ristingehalvøen: Digesvale 150 YF. Kirsten Pedersen
Siø:
Silkehejre 1 FU,  Knarand 68 FU, Skeand 38 FU, Lille Præstekrave 1 FU. Morten Müller
Skjoldnæs Fyr: Skarv 8 R, Fiskehejre 1 OF, Knopsvane 1 SV, Gravand 4 SV, Spidsand 3 SV, Ederfugl 5 R, Toppet Skallesluger 2 R, Strandskade 1 R, Stor Præstekrave 1 R, Vibe 5 R, Vibe 35 TF, Splitterne 2 NV, Fjordterne 1 OF, Havterne 2 OF, Mursejler 5 FU, Digesvale 4 FU, Bysvale 10 YF BR, Engpiber 30 YF, Rødstjert 1 M YF K, Gulbug 1 YF SY, Husskade 1 R, Stær 370 R, Lille Korsnæb 2 BR TF. Lars Tom-Petersen
Sortemosen (Sydfyn): Duehøg 1 OF. Pierre Bentzen
Strynø: Havørn 1 AD FU. Stig Rubæk
Søby (Ærø): Spurvehøg 1 YF FU, Tårnfalk 1 R. Lars Tom-Petersen
Tommerup: Skovskade 1 R, Husskade 3 R. Niels Erik Simonsen
Vitsø: Lille Lappedykker 1 YF SY, Gråstrubet Lappedykker 6 R, Sorthalset Lappedykker 24 AD R, Bramgås 1 R, Nilgås 1 R, Knarand 54 R, Knarand 25 YF UF, Skeand 32 R, Rørhøg 1 F FU, Grønbenet Rørhøne 4 R, Klyde 25 YF UF, Stor Præstekrave 5 R, Rødben 1 R, Svaleklire 1 OF, Tinksmed 2 R, Gøg 2 YF, Gærdesmutte 4 YF SY, Jernspurv 1 YF SY, Sivsanger 2 YF K, Kærsanger 4 YF SY, Rørsanger 3 YF SY, Gulbug 1 R, Gærdesanger 1 YF SY, Tornsanger 3 YF SY, Havesanger 3 YF SY, Munk 1 YF SY, Gransanger 7 YF SY, Grå Fluesnapper 1 R, Blåmejse 1 YF SY, Rørspurv 6 YF SY. Lars Tom-Petersen


     

Lørdag den 16. juni 2018                      Solopgang: 04:38 Solnedgang: 21:59

Svendborgsund ved Iholm: Splitterne 5 R
Søby, Taasinge
: Havørn 2 R 1K. Poul Vestergaard Rasmussen
Lundeborg, Strandstien
: Dompap 5 FU, Grønirisk 2 FU, Bogfinke 2 FU, Musvit 2 FU, Blåmejse 1 FU, Spætmejse 2 FU. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bogensø Enge
: Svaleklire 3 R. Lars Philip Nielsen
Bregninge (Ærø): Rørhøg 1 M FU, Strandskade 2 OF, Tyrkerdue 5 YF SY, Mursejler 6 FU, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 2 YF SY, Rødstjert 4 YF SY, Sangdrossel 3 YF SY, Kærsanger 2 YF SY, Gulbug 5 YF SY, Gærdesanger 3 YF SY, Tornsanger 12 YF SY, Havesanger 3 YF SY, Munk 6 YF SY, Gransanger 4 YF SY, Stær 30 R, Gråspurv 12 R, Skovspurv 50 R, Stillits 15 YF, Gulspurv 3 YF SY, Bomlærke 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Gulstav: Landsvale x Bysvale (hybrid) 2 JUV R . Peter Teglhøj
Gyldensteen: Engsøen: Havørn 1 AD FU. Jens Bækkelund 
Bro (Ærø): Hvepsevåge 1 F R NV, Storspove 3 R, Gøg 1 YF SY, Engpiber 2 YF SY, Husrødstjert 1 YF SY, Gulbug 1 YF SY, Gærdesanger 1 YF SY, Tornsanger 4 YF SY, Havesanger 2 YF SY, Munk 1 YF SY, Bomlærke 2 YF SY. Lars Tom-Petersen
Kohave v/Skovmøllevej
: Huldue 1 SY, Kernebider 2 OF. Kurt Due Johansen
Kærum v/Assens: Mursejler 4 R. Morten Bentzon Hansen
Lindkær v/Ravnholt: Havørn 3 R, Rørhøg 1 OF. Leif Sørensen
Posen: Gråand 2 FU, Rørhøg 1 R, Musvåge 1 OF, Tårnfalk 1 FU, Fasan 1 R, Ringdue 4 R, Gøg 1 SY, Sanglærke 4 SY, Landsvale 2 FU, Hvid Vipstjert 1 R, Solsort 2 FU, Solsort 1 R, Solsort 4 SY, Sangdrossel 2 SY, Tornsanger 1 FU, Havesanger 5 SY, Munk 1 R, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Løvsanger 1 SY, Musvit 3 FU, Ravn 1 OF, Stær 38 OF, Skovspurv 1 FU, Bogfinke 3 SY, Stillits 3 FU, Gulspurv 1 SY. Leif Kristensen
Siø:
Silkehejre 1 FU . Jane Ditzel  
Siø
(07:40 - ):
Silkehejre 1 FU. Ivan Sejer Beck
Siø: Skarv 8 R,
Silkehejre 1 R, Knopsvane 4 R, Grågås 14 R, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 2 R, Gravand 24 R, Skeand 5 R, Troldand 2 R, Toppet Skallesluger 2 R, Rørhøg 1 OF, Blishøne 2 R, Strandskade 2 R, Klyde 2 R, Lille Præstekrave 3 FU, Vibe 3 R, Hættemåge 200 YF, Stormmåge 3 OF, Sølvmåge 14 R, Splitterne 13 FU, Sanglærke 1 SY, Landsvale 12 FU, Bysvale 4 FU, Solsort 1 R, Husskade 1 OF, Gråkrage 2 R, Stær 1 R. Pierre Bentzen
Søbo Sø: Toppet Lappedykker 6 R, Gråand 16 R, Troldand 5 R, Blishøne 6 FU, Gøg 1 SY, Sanglærke 2 SY, Rødhals 1 SY, Solsort 4 SY, Sangdrossel 2 SY, Munk 3 SY, Stær 7 FU, Bogfinke 4 SY, Gulspurv 1 R. Leif Kristensen
Tværby Mark: Rørhøg 2 2K FU, Engpiber 2 YF, Sangdrossel 2 YF SY, Gulbug 1 R, Gærdesanger 3 YF SY, Tornsanger 5 YF SY, Munk 2 YF SY, Gransanger 3 YF SY, Husskade 1 R, Sortkrage 1 R, Stær 20 R, Gulspurv 3 YF SY. Lars Tom-Petersen
Vejsnæs: Spurvehøg 1 OF, Blishøne 9 YF UF, Vibe 21 OF, Mursejler 15 FU, Digesvale 20 FU, Engpiber 2 YF SY, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 1 YF SY, Rødstjert 1 YF SY, Gulbug 5 YF, Gærdesanger 2 YF SY, Tornsanger 5 YF SY, Gransanger 2 YF SY, Bomlærke 1 YF SY. Lars Tom-Petersen 


   

Fredag den 15. juni 2018                      Solopgang: 04:38 Solnedgang: 21:59

Svendborg (matriklen): Gærdesanger 5 YF (2 AD + 3 udfløjne unger), Dompap 2 (AD M+F - har været her hele året, dagligt på fuglebrættet, stadig ikke observeret unger). Jan Stener Jørgensen
Kogtved, matriklen: Canadagås 3 R, Stormmåge 3 Pull Død ( taget af ræven i nat!).
Tange å (06:30): Gærdesmutte 2 R FU. Poul Brugs Rasmussen

  

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Birkemose v/Måle: Nattergal 1 SY. Evald Mehlsen
Dalby: Grå Fluesnapper 2 YF BR. Lars Philip Nielsen
Egense v/Svendborg: Havørn 1 AD OF. Niels Andersen
Gråsten Nor: Grågås 2 R, Gravand 2 R, Hvepsevåge 1 OF, Musvåge 1 R, Tårnfalk 4 FU, Fasan 2 M R, Vandrikse 2 R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 5 YF UF, Strandskade 1 R, Vibe 54 R, Vibe 2 YF K, Storspove 1 R, Storspove 1 SV, Sortklire 3 R, Rødben 1 R, Svaleklire 1 R, Svaleklire 1 SV, Ringdue 6 YF SY, Gøg 3 YF SY, Stor Flagspætte 2 R, Stor Flagspætte 2 YF BR, Sanglærke 16 YF SY, Digesvale 3 FU, Landsvale 30 FU, Bysvale 7 FU, Engpiber 25 YF, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 1 M R, Gærdesmutte 14 YF SY, Jernspurv 2 YF SY, Solsort 14 YF SY, Sangdrossel 1 YF SY, Kærsanger 5 YF SY, Rørsanger 12 YF SY, Gulbug 5 YF SY, Gærdesanger 12 YF SY, Tornsanger 44 YF SY, Havesanger 13 YF SY, Munk 7 YF SY, Gransanger 16 YF SY, Løvsanger 1 YF SY, Blåmejse 7 R, Musvit 9 YF SY, Rødrygget Tornskade 2 YF K, Skovskade 1 R, Råge 120 R, Sortkrage 3 R, Gråkrage 8 R, Stær 45 R, Bogfinke 18 YF SY, Grønirisk 3 YF SY, Stillits 3 YF SY, Tornirisk 2 R, Gulspurv 11 YF SY, Rørspurv 12 YF SY, Bomlærke 3 YF. Lars Tom-Petersen
Gyldensteen: Langø: Canadagås 20 FU. Jens Bækkelund
Hesselager: Rød Glente 1 OF. Jens-Gert Hansen
Kerteminde Fjord & Kertinge Nor: Toppet Lappedykker 8 R, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Skarv 40 R, Fiskehejre 11 R, Knopsvane 101 R, Grågås 9 R, Gravand 66 R, Krikand 3 FU, Gråand 45 R, Ederfugl 171 R, Toppet Skallesluger 9 R, Blishøne 262 R, Strandskade 5 R, Vibe 1 R, Hættemåge 156 R, Stormmåge 325 R, Sølvmåge 181 R, Svartbag 5 R, Havterne 8 R, Gøg 1 SY, Tornsanger 2 SY, Gråkrage 2 FU. Steen Lauritsen
Kragnæs: Husskade 2 R. Lars Tom-Petersen
Lammehave Skov: Musvåge 2 OF. Leif Sørensen
Langemark v/Ulbølle, punkttælling: Skarv 11 OF, Musvåge 1 OF, Stormmåge 7 FU, Svartbag 1 OF, Ringdue 4 R, Sanglærke 5 SY, Landsvale 5 FU, Bysvale 5 FU, Engpiber 1 SY, Tornsanger 2 SY, Husskade 1 R, Råge 4 OF, Gråkrage 3 OF, Stær 3 OF, Skovspurv 1 OF, Bogfinke 1 SY, Tornirisk 2 R, Gulspurv 1 SY. Niels Bomholt Jensen
Lille Rise: Tyrkerdue 2 YF SY, Stor Flagspætte 5 YF UF, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 2 YF SY, Jernspurv 1 R, Gulbug 1 YF SY, Stillits 4 R, Tornirisk 10 R, Bomlærke 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 1 OF, Havørn 3 R, Rørhøg 1 OF, Musvåge 3 OF, Ravn 6 OF. Leif Sørensen
Lindø + vade v/Jersore: Storspove 2 OF, Gul Vipstjert 1 R, Tornirisk 1 R. Michael Larsen Hansen
Lunde v/Otterup: Agerhøne 1 R. Michael Larsen Hansen
Nørreholm: Fiskehejre 3 R, Knopsvane 11 YF UF, Gravand 1 R, Krikand 7 R, Gråand 21 R, Toppet Skallesluger 2 R, Blishøne 13 R, Strandskade 6 R, Rødben 1 R, Havterne 2 R. Lars Tom-Petersen
Purreskov: Hvid Vipstjert 1 R, Sangdrossel 1 SY, Gulbug 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 2 SY, Havesanger 1 SY, Grønirisk 1 SY, Tornirisk 1 FU, Tornirisk 1 R, Gulspurv 1 SY. Leif Kristensen
Risinge Hoved: Gravand 4 AD YF UF, Gravand 8 PUL R, Ederfugl 5 AD YF UF, Ederfugl 10 PUL R. Evald Mehlsen
Røjle Skov (Årslev): Musvåge 1 OF. Leif Sørensen 
Siø:
Silkehejre 1 R, Skarv 25 R, Grågås 40 R, Knortegås 1 R, Gravand 38 R, Pibeand 30 R, Krikand 15 FU, Skeand 20 FU, Taffeland 3 FU, Toppet Skallesluger 3 R, Blishøne 35 FU, Strandskade 5 R, Klyde 2 YF UF, Lille Præstekrave 2 FU, Stor Præstekrave, Almindelig (hiaticula) 1 FU, Vibe 5 FU, Rødben 1 FU, Hættemåge 200 YF UR, Stormmåge 8 R, Sølvmåge 25 YF, Splitterne 30 YF BR, Sanglærke 1 SY, Landsvale 3 FU, Bysvale 2 FU, Tornsanger 1 SY, Stær 9 FU. Finn og Susanne Rørdam Skov
Sortemosen (Sydfyn): Fiskehejre 2 R, Krikand 8 R, Gråand 30 R, Vibe 26 R, Brushane 1 M FU, Sortklire 2 FU, Svaleklire 6 FU, Tinksmed 2 R, Gøg 1 YF SY, Nattergal 1 YF SY, Kærsanger 1 YF SY. Arne Bruun
Storebælt u.f. Purreskov-Klintholm: Ederfugl 4 YF, Ederfugl 6 JUV FU. Leif Kristensen
Sydf. Øhav vest for Strynø: Havørn 3 OF. Stig Rubæk
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rørdrum 1 R, Trane 2 AD R. Merry Sunke Larsen
Vitsø: Lille Lappedykker 2 SY, Toppet Lappedykker 10 YF UF, Gråstrubet Lappedykker 16 YF UF, Sorthalset Lappedykker 20 2K+ SDR FU, Skarv 31 R, Fiskehejre 4 FU, Knopsvane 29 FU, Grågås 345 FU, Bramgås 1 FU, Nilgås 2 AD FU, Gravand 28 FU, Knarand 64 FU, Krikand 26 FU, Gråand 78 FU, Spidsand 4 FU, Skeand 21 FU, Taffeland 67 FU, Troldand 210 FU, Hvinand 7 FU, Rørhøg 2 3K+ FU, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 380 FU, Strandskade 4 YF, Klyde 28 YF UF, Lille Præstekrave 1 YF TH, Stor Præstekrave 8 FU, Vibe 55 FU, Storspove 1 SV, Sortklire 1 SDR FU, Rødben 4 FU, Svaleklire 2 FU, Hættemåge 300 YF BR, Stormmåge 45 YF BR, Sølvmåge 20 FU, Svartbag 1 R, Ringdue 10 OF, Gøg 2 YF SY, Mursejler 4 FU, Sanglærke 1 OF, Digesvale 0 R, Landsvale 35 FU, Bysvale 10 FU, Engpiber 1 R, Hvid Vipstjert 5 FU, Nattergal 1 SY, Rødstjert 1 FU, Solsort 6 SY, Kærsanger 1 SY, Rørsanger 2 YF SY, Tornsanger 2 YF SY, Sortkrage 1 OF, Gråkrage 3 FU, Ravn 5 OF, Stær 40 FU, Bogfinke 2 SY, Grønirisk 1 OF, Stillits 1 OF, Tornirisk 1 OF, Gulspurv 1 YF SY, Rørspurv 2 YF SY. Morten Müller
Æbelø: Ederfugl 36 R, Musvåge 1 FU, Strandskade 13 R, Splitterne 5 OF, Havterne 2 R, Stor Flagspætte 2 R, Sanglærke 4 R, Digesvale 22 R, Landsvale 11 R, Engpiber 2 R, Gærdesmutte 7 R, Rødhals 6 R, Rødstjert 4 R, Sangdrossel 2 R, Gulbug 1 SY, Gærdesanger 1 R, Tornsanger 4 R, Munk 2 R, Gransanger 5 R, Pirol 1 SY, Bogfinke 11 R, Gulspurv 4 R. Michael Larsen Hansen
Æbelø Holm: Gravand 4 R, Ederfugl 5 R, Toppet Skallesluger 3 R, Havørn 1 AD OF, Strandskade 5 R, Klyde 2 R, Rødben 3 OF, Fjordterne 5 R, Havterne 9 R, Sanglærke 11 R, Engpiber 5 R, Tornsanger 1 R, Gulspurv 2 R. Michael Larsen Hansen
Ærøskøbing: Rødstjert 2 YF SY. Lars Tom-Petersen


    

Torsdag den 14. juni 2018                      Solopgang: 04:38 Solnedgang: 21:58

Kogtved, matriklen: Stormmåge 2 YF UF, Bysvale 8 YF B, Gråspurv 12 1K YF UF
Rødme Svinehaver
: Skarv, Mellemskarv (sinensis) 1 OF, Rød Glente 1 R , Ringdue 4 R, Mursejler 3 OF, Grønspætte 1 R, Stor Flagspætte 3 R, Solsort 3 SY, Sangdrossel 2 FU, Havesanger 1 SY, Munk 2 M FU, Gransanger 1 SY, Rødrygget Tornskade 1 R , Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 M SY, Grøn frø 60 R
Tange å
: Rødstjert 6 FU (2 AD + 4 1K). Poul Brugs Rasmussen
Rygård: Lille præstekrave 1 FU. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Allested
: Rød Glente 1 OF. Leif Sørensen
Dalby
: Grå Fluesnapper 1 FU. Lars Philip Nielsen
Espe
: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Flintholm Hestehave: Gråstrubet Lappedykker 6 YF UF, Skarv 1 R, Grågås 50 YF UF, Gravand 1 R, Rød Glente 1 2K R, Blishøne 10 YF UF, Ringdue 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Landsvale 7 FU, Bysvale 10 YF BR, Hvid Vipstjert 3 FU, Gærdesmutte 1 R, Rødhals 1 SY, Solsort 8 R, Gærdesanger 1 YF K, Havesanger 2 YF FU, Munk 1 M R, Sumpmejse 2 YF UF, Musvit 4 YF UF, Spætmejse 5 YF, Gråkrage 6 R, Ravn 2 OF, Skovspurv 1 R, Bogfinke 1 R, Grønirisk 1 R, Dompap 1 R, Kernebider 4 FU, Gulspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Fredmosen: Rørhøg 3 FU, Ravn 1 OF. Morten Müller
Gammelskov: Skarv 9 OF, Musvåge 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Stor Flagspætte 5 , Landsvale 5 FU, Skovpiber 1 SY, Hvid Vipstjert 1 R, Gærdesmutte 2 SY, Rødhals 3 SY, Solsort 5 FU, Solsort 1 R, Solsort 4 SY, Sangdrossel 1 R, Sangdrossel 1 SY, Munk 7 SY, Munk 1 F FU, Gransanger 4 SY, Løvsanger 3 SY, Halemejse 1 R, Musvit 1 FU, Musvit 1 SY, Skovskade 1 FU, Ravn 2 OF, Bogfinke 10 SY, Dompap 2 FU. Leif Kristensen
Gulstav Mose: Rød Glente 1 3K+ FU. Morten Müller
Haven v/Søby (Ærø): Husskade 1 R. Lars Tom-Petersen
Hjallese: Ringdue 6 FU, Landsvale 2 FU, Solsort 6 FU, Tornsanger 1 FU, Musvit 3 FU, Husskade 3 FU, Allike 3 FU, Råge 20 FU, Gråkrage 1 R, Skovspurv 22 FU. Martin Rheinheimer
Hundstrup: Vagtel 1 R, Rødstjert 1 R. Niels Bomholt Jensen
Jordløse Bakker: Fasan 1 R, Skovpiber 1 SY, Rødrygget Tornskade 2 FU, Rødrygget Tornskade 1 R. Leif Kristensen
Lindkær v/Ravnholt: Fiskehejre 3 OF, Gravand 3 R, Pibeand 2 R, Gråand 12 OF, Rød Glente 1 OF, Havørn 2 AD R, Rørhøg 2 FU, Musvåge 2 FU, Fasan 8 R, Hættemåge 3 OF, Sølvmåge 2 OF, Ringdue 14 OF, Mursejler 4 FU, Landsvale 3 FU, Bysvale 25 FU, Hvid Vipstjert 1 R, Solsort 1 R, Munk 2 SY, Gråkrage 35 OF, Ravn 2 R, Skovspurv 2 R, Bogfinke 5 SY, Rørspurv 1 R. Pierre Bentzen
Lundager v/Assens: Sanglærke 5 SY. Kirsten Pedersen
Melby v/Assens: Havørn 2 YF. Kirsten Pedersen
Munkebo: Stær 20 FU. Peter Lillesø
Siø:
Silkehejre 1 AD SDR R. Morten Müller
Siø:
Silkehejre 1 FU, Krikand 20 FU, Skeand 22 FU. Arne Bruun 
Skjoldnæs Fyr: Knopsvane 2 NV, Canadagås 14 R, Gravand 1 R, Troldand 6 OF, Ederfugl 2 F OF, Toppet Skallesluger 5 R, Strandskade 3 R, Stor Præstekrave 2 R, Vibe 32 R, Gøg 1 YF SY, Mursejler 2 V, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 1 M R, Rødstjert 1 M R, Gulbug 1 R, Husskade 1 R, Stær 200 V, Bogfinke 3 NV, Rørspurv 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Svanninge Nørremark: Lille Lappedykker 1 FU, Landsvale 1 FU, Solsort 1 FU, Solsort 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 2 SY, Havesanger 2 SY, Munk 2 FU, Munk 3 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY. Leif Kristensen
Svendborg: Gråspurv 4 R, Skovspurv 5 R. Troels Guldager Nielsen
Svendborg Havn: Klippedue (Tamdue) 25 R. Troels Guldager Nielsen
Søby (Ærø): Gråand 5 YF UF, Engpiber 1 YF SY, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 1 YF SY, Husskade 1 R. Lars Tom-Petersen
Søbygård (Ærø): Gråstrubet Lappedykker 16 YF, Canadagås 14 NØ, Havørn 1 AD OF, Ravn 1 OF. Lars Tom-Petersen 
Universitetet, Odense: Gråand 4 R, Sølvmåge 3 OF, Ringdue 14 FU, Landsvale 4 FU, Bysvale 9 FU, Solsort 1 FU, Musvit 4 FU, Råge 4 OF, Gråkrage 2 FU. Martin Rheinheimer
Vester Bregninge Mark (Ærø): Gråstrubet Lappedykker 2 PUL YF UF, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 3 N, Gråand 2 R, Rørhøg 1 M FU, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 2 YF UF, Stor Flagspætte 1 R, Engpiber 1 YF SY, Jernspurv 1 YF SY, Kærsanger 1 YF SY, Gulbug 2 YF SY, Tornsanger 3 YF SY, Havesanger 1 YF SY, Munk 1 YF SY, Gransanger 2 YF SY, Bogfinke 1 YF SY, Stillits 1 YF SY, Gulspurv 2 YF SY, Bomlærke 3 YF SY. Lars Tom-Petersen
Vesteregn: Husrødstjert 2 YF UF. Arne Bruun  
Øster Bregninge Mark (Ærø): Engpiber 1 YF SY, Jernspurv 1 YF SY, Gulbug 2 YF SY, Tornsanger 5 YF SY, Havesanger 1 YF SY, Munk 2 YF SY, Gransanger 1 YF SY, Fuglekonge 1 YF SY, Gulspurv 5 YF SY, Bomlærke 2 YF SY. Lars Tom-Petersen


   

Onsdag den 13. juni 2018                      Solopgang: 04:38 Solnedgang: 21:58

Bjerreby, Stjoulvej (20:00): Havørn 1 FU AD . Henning Steen Hansen
Espe, 300 mod V (ad cykelstien mod Korinth)
: Bomlærke 1SY. Bent Staugaard Nielsen [ Midtfyns Naturfoto]
Tange å
: Rødstjert 2 FU (et par), Stor flagspætte 4 FU, (1 AD + 3 1K). Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Agedrup: Landsvale 3 YF BR. Evald Mehlsen
Bregninge (Tåsinge): Rød Glente 1 FU. Martin Rheinheimer 
Bro (Ærø): Stor Flagspætte 1 R, Rødstjert 1 M R. Lars Tom-Petersen
Bøjden Nor: Fiskehejre 2 FU, Knopsvane 14 R, Grågås 47 FU, Bramgås 1 R, Gravand 2 FU, Gravand 11 R, Gråand 25 R, Taffeland 22 R, Troldand 6 R, Toppet Skallesluger 4 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 30 FU, Strandskade 17 R, Klyde 3 FU, Stor Præstekrave 3 , Stor Præstekrave 3 R, Stor Præstekrave 1 YF, Vibe 10 R, Vibe 4 YF, Vibe 2 PUL FU, Sortklire 1 FU, Rødben 4 FU, Stormmåge 13 R, Svartbag 2 R, Splitterne 1 R, Havterne 6 R, Sanglærke 1 R, Sanglærke 2 SY, Hvid Vipstjert 3 FU, Hvid Vipstjert 2 R, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 1 SY, Tornsanger 1 SY, Havesanger 2 SY, Munk 1 SY, Musvit 2 YF, Bogfinke 3 SY, Grønirisk 1 R, Tornirisk 1 FU. Leif Kristensen
Dunkær: Bomlærke 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Dunkær Mark: Gøg 1 YF SY, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 1 YF SY, Bomlærke 2 YF SY. Lars Tom-Petersen
Græsholm v/Drejø: Canadagås 11 R. Arne Bruun
Gråsten Bugt: Ederfugl 38 YF UF. Arne Bruun 
Gråsten Nor: Havørn 1 3K+ OF, Musvåge 1 R, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 1 R, Storspove 2 R, Storspove 2 SV, Engpiber 5 YF SY, Rødstjert 1 YF SY, Kærsanger 4 YF SY, Gulbug 1 YF SY, Tornsanger 2 YF SY, Havesanger 2 YF SY, Gransanger 2 YF SY, Bogfinke 2 YF SY, Stillits 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Hovedskov v/Sandholt: Rød Glente 1 OF. Leif Kristensen
Håstrup Bjerge: Skovpiber 1 SY. Leif Kristensen
Langagermosen: Solsort 1 SY, Rørsanger 2 SY, Løvsanger 1 SY, Bogfinke 1 SY. Kirsten Halkjær Lund 
Lille Rise: Husskade 1 R. Lars Tom-Petersen
Lindkær v/Ravnholt: Rød Glente 1 OF, Havørn 3 R, Rørhøg 1 OF. Leif Sørensen
Måle: Landsvale 2 YF BR. Evald Mehlsen 
Nydam (V. Hæsinge): Fiskehejre 1 FU, Knopsvane 1 R, Grågås 6 R, Gråand 23 T, Rørhøg 1 OF, Blishøne 1 FU, Ringdue 1 OF, Landsvale 5 FU, Gærdesmutte 1 RI, Solsort 3 SY, Sangdrossel 1 SY, Rørsanger 2 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 4 SY, Havesanger 1 SY, Munk 2 SY, Gransanger 2 SY, Blåmejse 2 FU, Gråkrage 2 FU, Gråkrage 1 OF, Ravn 5 OF, Bogfinke 2 SY, Grønirisk 2 R, Gulspurv 1 SY, Rørspurv 2 OF, Rørspurv 2 R. Leif Kristensen
Nørresø v/Brahetrolleborg: Lille Lappedykker 1 R, Toppet Lappedykker 11 R, Gråstrubet Lappedykker 1 R, Skarv 250 YF, Knopsvane 5 R, Grågås 37 R, Knarand 8 R, Taffeland 79 R, Troldand 77 R, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 35 FU, Sølvmåge 2 R, Stor Flagspætte 1 R, Landsvale 4 OF, Bysvale 3 OF,  Rødhals 2 SY, Sangdrossel 2 R, Tornsanger 2 R, Havesanger 2 YF K, Munk 1 SY, Skovsanger 1 SY, Gransanger 2 SY, Løvsanger 1 SY, Rødtoppet Fuglekonge 1 SY, Broget Fluesnapper 1 F FU, Sumpmejse 1 R, Sortmejse 2 R, Blåmejse 1 FU, Ravn 3 R, Bogfinke 6 R, Dompap 3 R, Gulspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Rise Mark: Gråand 2 R, Rørhøg 2 R, Digesvale 150 FU, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 1 YF SY, Rødstjert 2 YF K, Kærsanger 3 YF SY, Rørsanger 2 YF SY, Gulbug 3 YF SY, Gærdesanger 2 YF SY, Tornsanger 7 YF SY, Havesanger 2 YF SY, Munk 3 YF SY, Gransanger 2 YF SY, Stær 30 V, Gulspurv 3 YF SY, Bomlærke 2 YF SY. Lars Tom-Petersen
Ryslinge: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Siø: Toppet Lappedykker 4 R, Skarv 15 R, Knopsvane 4 OF, Knopsvane 3 R, Grågås 44 R, Knortegås 1 R, Gravand 42 FU, Pibeand 30 R, Krikand 7 FU, Gråand 60 R, Skeand 7 FU, Blishøne 38 FU, Strandskade 4 R, Klyde 2 YF BR, Lille Præstekrave 2 YF P, Stor Præstekrave 2 FU, Vibe 10 R, Rødben 8 R, Hættemåge 200 YF BR, Stormmåge 42 R, Sølvmåge 3 R, Splitterne 22 YF BR, Landsvale 10 FU, Bysvale 7 FU, Hvid Vipstjert 1 FU, Gråkrage 2 OF. Martin Rheinheimer
Sjoen v/Dunkær: Engpiber 2 YF SY, Sivsanger 1 R, Kærsanger 3 YF SY, Rørsanger 1 YF SY, Skægmejse 3 YF UF, Rørspurv 8 YF SY, Bomlærke 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Skov v/Rørbæk:
Skovpiber 1 SY. Evald Mehlsen
Vejsnæs Nakke: Skarv 10 OF, Knopsvane 4 T, Gravand 1 R, Gråand 1 R, Ederfugl 20 YF UF, Ederfugl 22 M V, Toppet Skallesluger 2 R, Tårnfalk 1 S, Stor Præstekrave 1 YF TH, Storspove 5 SV, Splitterne 6 V, Mursejler 2 V, Digesvale 20 FU, Landsvale 10 FU, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 9 YF SY, Hvid Vipstjert 2 R, Gulbug 1 YF SY, Gærdesanger 1 YF SY, Tornsanger 6 YF SY, Munk 1 YF SY, Gransanger 1 YF SY, Sortkrage 1 R, Gråkrage 3 R, Stær 50 V, Gråspurv 3 R, Skovspurv 2 R, Bogfinke 3 YF SY, Grønirisk 2 YF SY, Tornirisk 12 R, Bomlærke 3 YF SY. Lars Tom-Petersen
Vester Hæsinge: Stor Flagspætte 3 FU. Leif Kristensen
Ærøskøbing: Sortklire 3 SDR R. Arne Bruun
Å vest for Brydegård: Grå Fluesnapper 1 FU. Erik Busk


DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d. 07/06 - 2018:
              Sjælden rosenstær slår alle rekorder i Danmark
              VIDEO: Kærsanger


    

Tirsdag den 12. juni 2018                      Solopgang: 04:39 Solnedgang: 21:57

Vejlen, Tåsinge: Sortklire 4 FU, Svaleklire 2 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Lundeborg, matriklen
: Blåmejse 5 1K FU. Poul Brugs Rasmussen

    

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø: Knarand 44 R, Havørn 1 AD R, Fjordterne 8 R. Gunnar Jørgensen
Gulstav Mose: Rørdrum 1 R, Lærkefalk 1 OF. Niels Bomholt Jensen
Lindelse: Rød Glente 1 OF. Niels Bomholt Jensen
Haven v/Søby (Ærø): Husskade 1 R. Lars Tom-Petersen
Helnæs: Marker nord for Maden: Rørhøg 1 FU. Leif Kristensen
Hjallese: Ringdue 2 R, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 3 SY, Allike 2 FU, Råge 75 FU, Skovspurv 9 FU. Martin Rheinheimer
Jordløse Skov: Rørhøg 1 FU. Leif Kristensen
Næbbet v/Skjoldnæs: Gråstrubet Lappedykker 13 YF UF, Gravand 2 R, Gråand 6 M R, Rørsanger 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Nørreballe Nor: Lille Præstekrave 1 R, Fjordterne 10 R. Carsten Skou
Ringe: Rød Glente 1 OF. Leif Sørensen
Siø:
Silkehejre 1 R, Lille Præstekrave 2 R, Splitterne 30 YF UF. Carsten Skou
Siø:
Silkehejre 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Siø:
Silkehejre 1 R. Jens-Gert Hansen
Skaboeshuse: Grågås 13 FU, Ederfugl 30 FU, Toppet Skallesluger 6 R, Tårnfalk 2 FU, Vagtel 2 SY, Stor Præstekrave 4 FU, Mudderklire 1 FU, Rødstjert 6 FU, Gulbug 4 FU, Halemejse 4 FU. Kurt Kaack Hansen
Skjoldnæs Fyr: Skarv 5 OF, Knopsvane 5 N, Ederfugl 3 M NV, Sortand 5 NV, Vibe 16 R, Dobbeltbekkasin 1 V, Storspove 2 T, Hættemåge 25 FU, Stormmåge 8 R, Sildemåge, Nordsøsildemåge (intermedius) 4 AD R, Mursejler 26 V, Landsvale 8 FU, Bysvale 12 FU, Engpiber 13 YF SY, Hvid Vipstjert 2 YF UF, Gærdesmutte 2 YF SY, Husrødstjert 1 M R, Gulbug 5 YF SY, Gærdesanger 1 YF SY, Tornsanger 6 YF SY, Munk 1 YF SY, Gransanger 1 YF SY, Blåmejse 4 R, Musvit 2 YF SY, Gråkrage 2 R, Stær 185 V, Bogfinke 1 YF SY, Grønirisk 1 YF SY, Stillits 2 R, Tornirisk 8 R, Gulspurv 2 YF SY. Lars Tom-Petersen
Svanninge Bakker: Gråand 2 FU, Gråand 2 R, Musvåge 1 FU, Gøg 1 SY, Stor Flagspætte 1 R, Landsvale 2 FU, Hvid Vipstjert 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Rødhals 1 SY, Rødstjert 2 YF, Rødstjert 2 JUV R, Solsort 1 FU, Tornsanger 1 SY, Havesanger 1 SY, Munk 4 SY, Munk 1 M FU, Gransanger 1 SY, Løvsanger 2 SY, Musvit 1 FU, Skovskade 1 FU, Gråkrage 1 R, Skovspurv 4 R, Bogfinke 4 SY, Dompap 2 R, Gulspurv 1 RI. Leif Kristensen
Søby (Ærø): Rørhøg 1 M FU, Engpiber 1 R, Gul Vipstjert, Almindelig (flava) 2 YF SY. Lars Tom-Petersen
Tivoli (Ærø): Bomlærke 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Knarand 42 R, Atlingand 6 R, Skeand 11 R, Havørn 1 AD OF, Lille Præstekrave 2 R, Fjordterne 10 FU, Sortstrubet Bynkefugl 1 M R, Skægmejse 6 R, Rødrygget Tornskade 3 FU. Niels Bomholt Jensen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Atlingand 3 R, Lille Præstekrave 1 R, Havørn 1 OF, Rovterne 1 OF. Carsten Skou
Tryggelev Nor & Salme Nor: Atlingand 3 R, Lille Præstekrave 1 FU, Rovterne 1 FU,Sortstrubet Bynkefugl 1 M FU. Jens-Gert Hansen 
Tved v/Svendborg: Husrødstjert 1 SY. Per Rasmussen
Universitetet - Odense: Gråand 7 R, Fasan 1 FU, Sølvmåge 2 OF, Ringdue 30 FU, Landsvale 22 FU, Solsort 3 FU, Blåmejse 3 FU, Musvit 5 FU, Husskade 1 FU, Råge 2 OF, Gråkrage 2 FU. Martin Rheinheimer
Vejlen, Tåsinge: Grågås 29 , Gravand 2 R, Knarand 5 FU, Gråand 14 , Taffeland 1 R, Vandrikse 1 FU, Blishøne 3 FU, Blishøne 2 PUL R, Strandskade 1 R, Vibe 2 R, Sortklire 5 FU, Rødben 1 R, Svaleklire 2 FU, Fjordterne 1 R, Mursejler 1 FU, Landsvale 4 FU, Bysvale 3 FU, Gul Vipstjert 2 FU, Hvid Vipstjert 2 FU, Hvid Vipstjert 3 IMM R, Solsort 1 SY, Stær 3 FU, Gulspurv 1 SY, Rørspurv 3 SY. Finn og Susanne Rørdam Skov
Vitsø: Lille Lappedykker 2 R, Toppet Lappedykker 5 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Sorthalset Lappedykker 6 R, Skarv 46 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 8 R, Knopsvane 2 YF BR, Knopsvane 19 YF UF, Grågås 220 R, Bramgås 1 R, Gravand 8 R, Pibeand 8 R, Knarand 60 R, Krikand 12 R, Gråand 40 R, Gråand 9 YF UF, Skeand 6 R, Taffeland 70 R, Troldand 240 R, Hvinand 2 R, Rørhøg 2 FU, Tårnfalk 1 F R, Fasan 1 M R, Vandrikse 1 R, Blishøne 260 R, Strandskade 2 R, Strandskade 4 YF UF, Klyde 33 YF UF, Lille Præstekrave 1 R, Stor Præstekrave 1 YF TH, Vibe 13 YF UF, Brushane 3 M R, Sortklire 2 R, Rødben 2 YF TH, Gøg 3 YF SY, Mursejler 25 FU, Stor Flagspætte 1 R, Sanglærke 4 YF SY, Digesvale 2 R, Landsvale 30 FU, Bysvale 20 FU, Engpiber 1 YF SY, Hvid Vipstjert 4 R, Gærdesmutte 5 YF SY, Rødstjert 1 M R, Sangdrossel 1 YF SY, Kærsanger 8 YF SY, Rørsanger 1 YF SY, Gulbug 5 YF SY, Tornsanger 8 YF SY, Havesanger 3 YF SY, Munk 5 YF SY, Gransanger 6 YF SY, Blåmejse 8 R, Musvit 2 YF SY, Sortkrage 3 R, Gråkrage 4 R, Stær 30 R,  Bogfinke 6 YF SY, Stillits 2 R, Tornirisk 2 R, Gulspurv 6 YF SY, Rørspurv 4 YF SY. Lars Tom-Petersen


    

Mandag den 11. juni 2018                      Solopgang: 04:39 Solnedgang: 21:56

Gyldenmose, Bregninge Taasinge: Rød glente 1 OF. Poul Vestergaard Rasmussen
Ny Gesinge
:  Gul vipstjert 1 YF. Poul Vestergaard Rasmussen
Skarø Rev
: Fiskehejre 2 R, Gravand 2 R, Rørhøg 2 , Strandskade 6 YF AA, Klyde 96 , Stor Præstekrave 2 YF UF, Vibe 12 AD YF UF, Vibe 10 PUL YF, Rødben, Almindelig (totanus) 12 AD YF UF, Rødben, Almindelig (totanus) 6 PUL YF, Sølvmåge 1 YF UF, Havterne 2 YF BR, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 4 YF UF, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 1 1K R
Thurø Rev
: Fiskehejre 1 R, Fiskehejre 1 YF UR, Gravand 6 R, Gråand 8 R, Strandskade 10 R, Vibe 14 R, Rødben 1 R,  Hættemåge 8 R, Sølvmåge 20 R, Sanglærke 8 R, Landsvale 12 FU, Rødhals 1 YF FU, Gærdesanger 1 YF K, Stær 120 FU, Tornirisk 2 R, Gulspurv 1 R, Rørspurv 1 M R, Nymfeparakit 1 R,
Østerskov, Thurø: Ringdue 2 SY, Gærdesmutte 2 SY, Rødhals 1 R, Solsort 3 SY, Tornsanger 1 R, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Stær 1 YF BR, Bogfinke 3 SY
Tange å: Gulbug 1 SY, Rødstjert 1 R, Tornirisk 6 FU R. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bredland Skov
: Rød Glente 1 YF BR. Per Rasmussen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Rød Glente 3 OF. Leif Sørensen
Grusgrave v/Davinde: Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Gyldensteen: Engsøen: Sorthalset Lappedykker 13 R, Grågås 756 R, Knarand 25 R, Atlingand 5 M R, Skeand 16 R, Havørn 1 5K+ FU, Blishøne 680 R. Jens Bækkelund
Gyldensteen: Reservatet: Klyde 39 YF, Havterne 54 YF. Jens Bækkelund 
Hellerup v/Ravnholt: Rød Glente 1 FU, Rørhøg 2 FU. Per Rasmussen
Højrup v/Hillerslev: Rød Glente 1 FU. Leif Kristensen
Hårby Made: Rød Glente 1 FU. Kirsten Pedersen 
Holmstrup v/Odense: Musvåge 2 FU. Aleks Lund
Kværndrup: Rød Glente 3 FU. Per Rasmussen
Rynkeby Hestehave: Rød Glente 1 YF UR. Per Rasmussen
Sanderum: Sølvmåge 3 OF, Ringdue 3 OF, Mursejler 3 FU, Stor Flagspætte 2 OF, Gærdesmutte 1 SY, Solsort 2 R NAT, Gærdesanger 1 SY, Musvit 7 YF UF, Allike 2 OF, Råge 6 OF, Bogfinke 1 SY Grønirisk 2 SY. Aleks Lund
Søby (Ærø): Skovsanger 1 YF SY. Lars Tom-Petersen
Sølung/Søen (Nr. Broby): Rød Glente 1 OF. Leif Sørensen
Tarup Vandmølle (Vindinge Å): Grønspætte 1 R. Per Rasmussen


   

Søndag den 10. juni 2018                      Solopgang: 04:40 Solnedgang: 21:55

Siø (08:20): Silkehejre 1 FU. Morten Müller
Broholm, Gudmevej: Tårnfalk 1 YF + 2 Pull. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Arreskov Sø
: Havørn 1 AD R. Niels Bomholt Jensen
Assens Sukkerfabriks jordbassiner
: Lille Lappedykker 1 R, Gråstrubet Lappedykker 2 R, Knopsvane 5 , Gravand 1 R, Taffeland 3 R, Troldand 4 R, Blishøne 11 , Ringdue 6 R, Gøg 2 SY, Mursejler 3 FU, Landsvale 20 FU, Gærdesmutte 2 SY, Jernspurv 1 SY, Solsort 5 R, Rørsanger 2 SY, Gærdesanger 1 YF FU, Havesanger 1 SY, Gransanger 2 SY, Løvsanger 1 SY, Blåmejse 13 YF UF, Musvit 6 YF UF, Bogfinke 2 SY, Lille Gråsisken 2 R, Gulspurv 2 R, Rørspurv 1 FU. Kirsten Pedersen
Botofte Skovmose: Toppet Lappedykker 7 YF, Gråstrubet Lappedykker 10 YF UF, Skarv 250 YF BR, Fiskehejre 4 FU, Knopsvane 2 R, Grågås 400 YF, Knarand 25 R, Skeand 1 M R, Taffeland 2 M R, Troldand 12 R, Troldand 5YF UF,  Tårnfalk 1 OF, Vandrikse 1 R, Grønbenet Rørhøne 8 YF UF, Blishøne 20 YF, Strandskade 1 OF, Vibe 3 R, Hættemåge 250 YF UF, Ringdue 2 R, Mursejler 1 YF, Sanglærke 3 SY, Landsvale 7 FU, Hvid Vipstjert 2 FU, Jernspurv 1 R, Solsort 4 R, Sangdrossel 1 SY, Kærsanger 3 SY, Rørsanger 7 SY, Gulbug 1 SY, Tornsanger 5 SY, Skægmejse 1 M FU, Blåmejse 5 YF UF, Musvit 1 R, Husskade 2 R, Allike 4 FU, Gråkrage 1 OF, Bogfinke 2 R, Gulspurv 2 R, Rørspurv 9 SY. Niels Bomholt Jensen
Great Northern Golf: Landsvale 3 FU, Hvid Vipstjert 2 FU. Bjarne Boye Sørensen
Grusgrave v/Birkum: Sorthalset Lappedykker 2 R, Grågås 800 R, Sorthovedet Måge 1 YF BR, Hættemåge 1500 YF, Sildemåge 8 R, Sølvmåge 15 R. Per Rasmussen
Gulstav Østerskov: Pirol 1 R . Ole Bo Olsen
Gyldensteen: Langø: Strandskade 4 FU, Gøg 1 SY, Gærdesmutte 1 SY, Stillits 3 FU, Stillits 1 SY. Bjarne Boye Sørensen
Munkebo: Skarv 2 OF, Fiskehejre 1 OF, Strandskade 1 OF, Hættemåge 1 OF, Stormmåge 1 R, Ringdue 4 R, Tyrkerdue 2 R, Sanglærke 2 R, Landsvale 4 R, Bysvale 1 R, Hvid Vipstjert 1 R, Gærdesmutte 1 R, Solsort 5 R, Gærdesanger 2 R, Gransanger 2 R, Løvsanger 1 R, Blåmejse 5 R, Musvit 4 R, Husskade 2 R, Allike 4 OF, Råge 1 OF, Gråkrage 1 R, Stær 9 R, Gråspurv 5 R, Skovspurv 2 R, Bogfinke 2 R, Grønirisk 2 R, Tornirisk 3 R. Peter Lillesø 
Nørreballe Nor: Fjordterne 51 AD YF, Dværgterne 1 FU. Morten Müller
Ringe: Husrødstjert 1 SY. Per Rasmussen
Scheelenborg, Noret: Vagtel 1 SY, Gul Vipstjert 2 R. Lars Philip Nielsen
Siø: Gråstrubet Lappedykker 1 R, Skarv 22 YF, Knopsvane 3 R, Grågås 70 YF UF, Knortegås 1 FU, Gravand 75 YF UF, Pibeand 2 R, Knarand 46 R, Krikand 11 FU, Skeand 30 R, Taffeland 1 R, Ederfugl 7 YF UF, Toppet Skallesluger 3 R, Grønbenet Rørhøne 5 YF UF, Blishøne 41 FU, Strandskade 4 YF, Klyde 3 YF BR, Lille  Præstekrave 1 FU, Vibe 6 FU, Rødben 3 FU, Sorthovedet Måge 1 R, Hættemåge 200 YF UF, Stormmåge 10 R, Sølvmåge 30 YF UF, Splitterne 40 YF BR, Landsvale 3 FU, Bysvale 1 FU, Hvid Vipstjert 1 FU, Stær 3 FU. Niels Bomholt Jensen
Siø:
Silkehejre 1 FU . Jane Ditzel
Sollerup: Skarv 11 OF, Grågås 4 YF UF, Troldand 2 R, Musvåge 1 OF, Fiskeørn 1 S, Ringdue 3 OF, Isfugl 1 R, Stor Flagspætte 1 R, Landsvale 12 FU, Bysvale 2 FU, Hvid Vipstjert 2 R, Solsort 6 R, Sangdrossel 2 R, Tornsanger 2 R, Havesanger 4 SY, Halemejse 3 YF UF, Sumpmejse 3 YF UF, Blåmejse 8 YF UF, Musvit 5 YF UF, Gråkrage 3 R, Ravn 4 FU, Bogfinke 1 R, Gulspurv 3 SY. Niels Bomholt Jensen
Thurø Rev: Fiskehejre 2 R, Knarand 2 R, Gråand 14 R, Strandskade 5 R, Vibe 8 R, Rødben 1 R, Tornirisk 3 R, Nymfeparakit 1 R. Arne Bruun
Tryggelev Nor & Salme Nor: Rovterne 1 OF, Dværgterne 2 OF, Sortstrubet Bynkefugl 1 M R. Gregers Johannesen


    

Lørdag den 9. juni 2018                      Solopgang: 04:44 Solnedgang: 21:54

Siø: Silkehejre 1 FU,  Lille Præstekrave 5 R
Gulstav
: Hvepsevåge 1 N, Fiskeørn 1 N, Atlingand 1 par, Lærkefalk 1 FU 2K. Morten Müller
Tange å
: Tornsanger 1 R. Poul Brugs Rasmussen
Odense, Carsten Hauchs Vænge: Sorthovedet måge 2 N. (Ny matrikelart). Søren Gjaldbæk

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bøjden Nor
: Havørn 1 OF, Agerhøne 1 R, Sanglærke 1 R, Sanglærke 3 SY, Landsvale 10 FU, Bysvale 1 FU, Engpiber 1 SY, Solsort 2 FU, Gulbug 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 2 SY, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Allike 1 OF, Stær 2 OF, Stær 1 R, Skovspurv 1 R, Tornirisk 2 OF. Gunnar Jørgensen
Bøjden Nor: Havørn 1 AD R. Kirsten Pedersen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Rød Glente 1 OF. Leif Sørensen
Gulstav Mose: Rørdrum 1 R. Pierre Bentzen
Gyldensteen: Engsøen: Lille Lappedykker 9 R, Toppet Lappedykker 2 R, Gråstrubet Lappedykker 5 R, Sorthalset Lappedykker 2 R, Grågås 65 R, Gravand 3 R, Krikand 18 R, Gråand 4 R, Atlingand 2 R, Havørn 1 R, Blishøne 50 R, Strandskade 4 R, Stor Præstekrave 1 R, Vibe 13 R, Rødben 4 R, Hættemåge 40 R, Gul Vipstjert 1 R. Lars Philip Nielsen
Assistens Kirkegård (Svendborg)
: Ringdue 4 R, Gærdesmutte 1 SY, Jernspurv 1 R, Rødstjert 1 R, Solsort 1 R, Gransanger 1 SY, Musvit 4 R, Korttået Træløber 2 FU, Gråkrage 1 R, Bogfinke 3 SY. Troels Guldager Nielsen
Knudshoved Færgehavn: Sildemåge 2 R. Michael Køie Poulsen
Mejlø (inkl. Enø): Sortterne 1 R. Thomas Koch
Siø:
Silkehejre 1 R . Leif Sørensen
Skovsbo v/Svendborg: Stor Flagspætte 1 SY. Carsten Skou 
Thurø Rev: Nymfeparakit 1 R. Anders Odd Wulff Nielsen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Sortstrubet Bynkefugl 1 R. Pierre Bentzen
Troense: Grønspætte 1 SY. Carsten Skou


   

Fredag den 8. juni 2018                      Solopgang: 04:41 Solnedgang: 21:53

Kragnæs, Ærø: Stor flagspætte 2 YF BR. Kim Bang Jensen
Tange å: Stær 2 YF BR. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bispeenge
: Skægmejse 2 FU. Jens Bjerg
Det ny land (Lyø):
Sølvhejre 2 FU. Arne Bruun 
Dovns Klint: Rød Glente 1 NØ, Pirol 1 SY. Morten Müller
Firtalsstrand & Mellemstykket: Sorthalset Lappedykker 5 FU, Atlingand 2 FU. Kirsten Pedersen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Gråstrubet Lappedykker 12 R, Sorthalset Lappedykker 8 R. Pierre Bentzen
Gammelskov: Rødtoppet Fuglekonge 2 SY. Niels Bomholt Jensen
Gudbjerg: Rød Glente 1 FU. Leif Bisschop-Larsen
Kongebroskoven: Natugle 4 YF. Michael Brunhøj Hansen 
Kværndrup: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Lundby (Tåsinge): Rød Glente 1 FU. Gregers Johannesen
Lyø Trille/Vestersjo: Klyde 23 R. Arne Bruun
Middelfart: Fiskehejre 1 OF, Tårnfalk 1 FU, Stormmåge 3 FU, Ringdue 3 FU, Råge 9 FU, Bogfinke 1 SY. Bjarne Boye Sørensen
Viby v/Nørre Aaby: Rørhøg 1 M FU, Bysvale 2 FU. Bjarne Boye Sørensen 
Nørre Søby: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Refsvindinge:
Hvid Stork 1 AD NØ. Morten Müller
Vitsø: Kærsanger 5 SY. Michael Larsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Sorthalset Lappedykker 20 R. Pierre Bentzen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning:
Sølvhejre 1 FU, Atlingand 3 FU, Skeand 30 FU. Kirsten Pedersen


DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d. 02/06 - 2018:
              Mangelfuld implementering af naturdirektiver i Danmark
             
Video: Beskyt biodiversitet
              Natura 2000-skandale eskalerer: Regeringens overgreb mod beskyttet natur større end hidtil antaget


   

Torsdag den 7. juni 2018                     Solopgang: 04:41 Solnedgang: 21:52

Drejø - Broløkke: Lille Lappedykker 1 R,
Drejø - Færgemolen: Rørhøg 1 M FU, Havterne 1 FU, Hvid Vipstjert 1 R, Tornsanger 1 R,
Drejø - Kirkeløkke: Fiskehejre 1 OF, Gulbug 1 SY, Bogfinke 2 R, Stillits 2 R,
Drejø Søndersø m/enge:Grågås 8 YF UF, Gravand 6 R, Krikand 1 R, Gråand 4 R, Blishøne 6 R, Vibe 2 R, Rødben 1 R, Hættemåge 20 R, Rørspurv 1 M R
Tranekær: Rød glente 2 R, Bysvale 1 OF. Finn Skov
Lundeborg, matriklen: Bramgås 1 OF NØ (mutters alene), Blåmejse 1 YF. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Arreskov Sø: Toppet Lappedykker 20 R, Hvinand 2 FU, Gøg 1 OF. Leif Kristensen
Bredholt v/Arreskov Sø: Musvåge 1 FU, Stor Flagspætte 1 OF, Sangdrossel 1 SY, Gulbug 1 SY, Havesanger 2 SY, Munk 2 SY, Gransanger 1 SY, Løvsanger 1 FU, Bogfinke 2 FU, Gulspurv 1 FU, Gulspurv 1 R. Leif Kristensen
Ejby/Kindstrup Mose: Grågås 7 YF UF, Gravand 1 R, Gråand 30 FU, Rørhøg 1 M FU, Spurvehøg 1 FU, Musvåge 1 FU, Tårnfalk 1 FU, Fasan 2 FU, Vibe 5 FU, Hættemåge 1 R, Ringdue 14 FU, Gøg 3 SY, Sanglærke 2 SY, Landsvale 2 FU, Hvid Vipstjert, Almindelig (alba) 3 FU, Gærdesmutte 6 YF UF, Jernspurv 1 SY, Nattergal 6 SY, Solsort 2 FU, Rørsanger 2 SY, Tornsanger 4 SY, Gransanger 3 SY, Løvsanger 2 FU, Løvsanger 1 YF FU, Halemejse, Nordlig (caudatus) 1 R, Musvit 5 FU, Husskade 3 FU, Gråkrage 2 FU, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 6 FU, Rørspurv 3 R. Søren G. Nielsen
Espe: Musvåge 1 R, Ringdue 1 OF, Ringdue 2 R, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 2 R, Mursejler 5 FU, Sanglærke 3 SY, Digesvale 8 FU, Landsvale 18 FU, Bysvale 4 FU, Engpiber 1 SY, Hvid Vipstjert 1 R, Gærdesmutte 1 SY, Rødstjert 1 R, Solsort 1 OF, Solsort 2 R, Solsort 2 SY, Gærdesanger 2 SY, Tornsanger 1 R, Tornsanger 2 SY, Gransanger 3 SY, Musvit 2 SY, Gråspurv 2 R, Skovspurv 9 FU, Skovspurv 12 R, Gulspurv 1 R, Gulspurv 2 SY. Gunnar Jørgensen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Klyde 18 FU. Dieter Maaszen
Faaborg: Husrødstjert 1 JUV FU. Erik Damm
Hjallese: Gærdesanger 1 FU, Blåmejse 1 FU. Martin Rheinheimer
Kværndrup: Rød Glente 1 OF. Lilly Sørensen
Lundsgård Storskov/Grønbæk Skov: Skovsanger 1 YF TH. Søren Louis Rasmussen
Nakkebølle Inddæmning: Toppet Lappedykker 2 YF BR, Knopsvane 82 R, Gravand 2 R, Knarand 1 M R, Krikand 1 M R, Troldand 26 R, Toppet Skallesluger 2 R, Havørn 2 YF, Musvåge 1 R, Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 85 FU, Strandskade 2 OF, Sølvmåge 1 R, Huldue 1 SY, Ringdue 3 R, Gøg 3 R, Mursejler 1 OF, Stor Flagspætte 2 R, Digesvale 2 FU, Landsvale 4 FU, Bysvale 3 R NAT, Hvid Vipstjert 2 R, Solsort 2 R, Kærsanger 2 SY, Rørsanger 2 SY, Gransanger 1 SY, Halemejse 5 YF UF, Sumpmejse 1 FU, Musvit 1 R, Spætmejse 1 FU, Gråkrage 2 R, Stær 1 R, Bogfinke 4 R, Gulspurv 2 R, Rørspurv 2 R. Niels Bomholt Jensen
Paddesø Skov & Paddesø Høl: Rørhøg 1 M AD R, Kærsanger 1 R. Jens Friis-Walsted
Rantzausminde: Broget Fluesnapper 1 M SY. Jens-Gert Hansen
Silkeå vest for gl. jernbane: Sangsvane 3 OF. Jakob Sunesen
Silkeå vest for gl. jernbane: Grågås 8 FU, Skeand 2 OF, Vibe 2 R, Rørsanger 1 FU, Rørsanger 2 SY, Munk 1 SY, Stær 8 FU, Rørspurv 1 R. Leif Kristensen
Skånemosen (vest for Håstrup): Stor Flagspætte 1 TH, Kærsanger 1 SY, Gærdesanger 2 SY, Munk 1 SY, Musvit 4 YF FU. Mikael Kristensen
Sollerup: Skarv 3 OF, Skeand 1 M R, Taffeland 2 R, Troldand 2 R, Gøg 1 SY, Landsvale 2 R, Hvid Vipstjert 1 R, Nattergal 2 SY, Rørsanger 3 SY, Gulbug 1 SY, Tornsanger 2 SY, Havesanger 1 SY, Munk 4 SY, Gransanger 1 SY, Løvsanger 1 SY, Gråkrage 2 FU, Gulspurv 1 R, Gulspurv 2 SY. Leif Kristensen
Svanninge Bjerge NØ (Knagelbjerg Skov): Lille Lappedykker 3 YF, Troldand 2 R, Blishøne 6 YF UF, Vibe 2 R, Stor Flagspætte 1 YF UR, Solsort 10 R, Sangdrossel 1 R, Skovsanger 1 YF FU, Gransanger 2 R, Blåmejse 1 R, Musvit 1 R, Skovskade 2 R, Bogfinke 3 R, Dompap 1 R, Gulspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Svendborg: Havørn 1 OF. Asger Rasmussen
Søllinge: Mursejler 10 FU. Leif Sørensen


   

Onsdag den 6. juni 2018                     Solopgang: 04:42 Solnedgang: 21:51

Svendborg Golfbane: Trane 2 NØ
Havnen, Vejlen Taasinge
: Canadagås 7 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Gulstav Mose: Rørdrum 1 HØ, Rødrum 1 OF, Svaleklire 5 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Klise Nor: Rørdrum 1 OF. Poul Vestergaard Rasmussen

Vesteregnen
: Hvid stork 1 R. Nis Rattenborg
Tange å
: Rødstjert 1 R. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bøjden Nor: Skarv 25 R, Fiskehejre 2 FU, Knopsvane 6 R, Grågås 28 FU, Bramgås 6 R, Gravand 8 R, Gravand 2 YF, Gravand 2 PUL FU, Pibeand 1 FU, Gråand 19 FU, Gråand 8 R, Taffeland 17 R, Troldand 8 R, Klyde 3 FU, Lille Præstekrave 1 FU, Stor Præstekrave 9 , Stor Præstekrave 2 YF, Vibe 13 R, Vibe 3 YF, Rødben 2 R, Hættemåge 58 R, Sølvmåge 4 R, Svartbag 2 R, Havterne 8 R, Ringdue 4 R, Gøg 1 SY, Landsvale 6 FU, Hvid Vipstjert 2 FU, Solsort 1 R, Tornsanger 2 SY, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Stær 6 FU, Stær 1 R, Bogfinke 4 SY. Leif Kristensen
Egense v/Svendborg: Rødrygget Tornskade 1 M R. Niels Andersen
Gudbjerg: Rød Glente 1 R. Per Rasmussen
Gulstav:
Turteldue 1 SY, Pirol 1 SY. Søren Bøgelund
Helnæs Made: Skeand 10 R. Kirsten Pedersen 
Hestehave v/Sønder Nærå: Rød Glente 1 FU, Havørn 1 FU. Per Rasmussen
Husby Strand, Wedellsborg: Havørn 1 AD R, Trane 1 OF, Ravn 4 R. Michael Mosebo Jensen
Mejlskov:
Hvid Stork 1 OF. Jens Friis-Walsted
Ringe: Rød Glente 1 OF. Carsten Skou
Paddesø Skov & Paddesø Høl: Vagtel 1 SY. Jens Friis-Walsted
Rolsted: Havørn 1 AD OF. Per Rasmussen
Røjle By: Kærsanger 1 SY. Michael Mosebo Jensen
Skov nord for Trentevej (Trente Mølle): Havørn 1 AD R, Grønspætte 1 R, Ravn 4 R. Søren Bøgelund 
Tarup Vandmølle (Vindinge Å): Isfugl 1 OF. Per Rasmussen


   

Tirsdag den 5. juni 2018                      Solopgang: 04:43 Solnedgang: 21:50

Gulstav (10:19): Biæder 3 T SØ. Ole Goldschmidt
Hesselagergård (Teglgårdssøen)
: Rørsanger 1 SY. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Arreskov Sø: Havørn 1 FU. Aage Wichmann
Ballen: Canadagås 4 R. Jens-Gert Hansen
Botofte Skovmose:
Skestork 3 OF, Havørn 2 FU. Susanne Rørdam Skov
Bregninge (Tåsinge): Havørn 1 AD OF. Martin Rheinheimer
Brændegård Sø: Strandskade 2 R, Lille Præstekrave 1 R, Vibe 31 R. Leif Kristensen
Espeskov v/Havndrup: Duehøg 1 OF. Per Rasmussen 
Firtalsstrand & Mellemstykket: Gråstrubet Lappedykker 34 R, Atlingand 3 R, Klyde 13 R. Kresten Madsen
Flådet (Tranekær): Rød Glente 2 R, Trane 3. Susanne Rørdam Skov
Fællesskov m.m. v/Gyldensteen: Huldue 1 SY. Jens Bækkelund
Geels Å (Østerg.-Urup Dam): Havørn 1 FU. Evald Mehlsen
Grusgrave v/Birkum: Sorthalset Lappedykker 2 AD R, Hættemåge 1000 AD YF, Kærsanger 1 SY. Jacob Sterup
Keldsnor: Rød Glente 3 2K NØ, Lærkefalk 1 R,
Biæder 3 Ø. Ole Goldschmidt 
Kølstrup: Hvepsevåge 3 NV. Steen Lauritsen
Leammer: Havørn 1 2K FU. Gregers Johannesen
Lindkær v/Ravnholt: Fiskehejre 2 OF, Havørn 2 OF, Rørhøg 1 OF. Leif Sørensen
Lindkær v/Ravnholt: Fiskehejre 4 R, Knopsvane 1 R, Grågås 44 FU, Gravand 2 R, Gråand 6 R, Havørn 1 R, Havørn 1 AD OF, Rørhøg 2 FU, Musvåge 3 FU, Fasan 12 R, Blishøne 1 R, Hættemåge 8 R, Ringdue 8 OF, Ringdue 4 R, Mursejler 2 FU, Landsvale 25 FU, Bysvale 35 FU, Hvid Vipstjert 1 R, Solsort 4 R, Tornsanger 4 SY, Gransanger 4 SY, Ravn 5 R, Stær 2 R, Skovspurv 5 R, Bogfinke 8 SY, Gulspurv 2 SY, Rørspurv 1 SY. Pierre Bentzen
Paddesø Skov & Paddesø Høl: Canadagås 2 OF. Jens Friis-Walsted
Snarup Mose: Gøg 1 SY, Rødhals 1 SY, Solsort 1 R, Tornsanger 2 SY, Havesanger 1 SY, Munk 3 SY, Gransanger 1 SY, Løvsanger 3 SY, Bogfinke 2 SY. Leif Kristensen 
Sollerup: Trane 3 FU. Aage Wichmann
Stavids Å v/Margård: Vagtel 1 R. Martin Strømkjær
Strynø: Skarv 1 OF, Fiskehejre 1 OF, Knopsvane 4 R, Canadagås 8 R, Gravand 3 OF, Gråand 8 R, Ederfugl 1 R, Toppet Skallesluger 2 R, Rørhøg 1 FU, Blishøne 6 YF UF, Hættemåge 7 OF, Stormmåge 1 OF, Sølvmåge 22 OF, Havterne 1 FU, Ringdue 3 R, Tyrkerdue 1 FU, Sanglærke 17 SY, Landsvale 60 FU, Bysvale 31 FU, Engpiber 1 R, Gul Vipstjert 2 FU, Hvid Vipstjert 7 FU, Rødstjert 1 FU, Solsort 8 FU, Tornsanger 2 SY, Musvit 1 FU, Stær 1 FU, Skovspurv 42 FU, Bogfinke 1 R, Tornirisk 1 SY. Martin Rheinheimer
Sønderby Sø: Canadagås 3 R. Tine Budde
Østerskov, Thurø (07:30): Huldue 1 SY. Jacob Zarlang


    

Mandag den 4. juni 2018                      Solopgang: 04:43 Solnedgang: 21:49

Tranekær: Trane 2 Ad + unge (på Flådet), Rød Glente 1 FU, Tårnfalk 1 FU. Jan Stener Jørgensen
Stengade Sø's østlige side
: Hvepsevåge 2 R. Jan Stener Jørgensen
Stengade Skov's nordende og Hestehaven
: Spurvehøg 1 F FU. Jan Stener Jørgensen
Trunderup
(19:20): Blå Kærhøg 1 F FU
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Trunderup, matriklen
(13:30) + (19:30): Rød Glente 1 FU
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk] 
Tange å
: Rødstjert 1 R FU, Grå fluesnapper 2 FU, Stor flagspætte 1 FU, Solsort 6 FU, Hvid vipstjert 2 FU, Stær 4 FU, Grønirisk 2 R, Tornsanger 2 FU, Knopsvane 2 OF, Land- bysvaler +, Hare 4 FU. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brudager
: Rød Glente 1 FU. Per Rasmussen
Bullerup: Tårnfalk 1 FU. Peter Lillesø
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Canadagås 5 R. Leif Kristensen
Firtalsstrand & Mellemstykket
: Lille Lappedykker 5 R, Toppet Lappedykker 4 R, Sorthalset Lappedykker 16 R, Skeand 7 OF, Havørn 2 R, Strandskade 2 OF, Mursejler 3 FU. Leif Sørensen
Gyldensteen: Engsøen
: Lille Lappedykker 6 R, Toppet Lappedykker 8 R, Gråstrubet Lappedykker 8 R, Fiskehejre 2 R, Knopsvane 80 FU, Grågås 539 R, Gravand 3 R, Knarand 11 R, Krikand 31 R, Gråand 177 FU, Gråand 2 YF UF, Atlingand 1 M R, Skeand 12 R, Taffeland 16 R, Troldand 137 R, Toppet Skallesluger 1 R, Blishøne 540 FU, Vibe 18 , Sortklire 3 FU, Rødben 2 YF UF, Rødben 1 PUL FU, Hættemåge 159 YF BR, Stormmåge 50 YF BR, Sølvmåge 1 R, Landsvale 8 FU, Rørsanger 1 SY. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Kystlagunen: Toppet Lappedykker 1 R, Skarv 2 R, Fiskehejre 3 R, Grågås 160 R, Gravand 3 R, Ederfugl 158 R, Toppet Skallesluger 4 R, Strandskade 1 R, Strandskade 2 YF UF, Klyde 7 YF BR, Lille Præstekrave 1 R, Vibe 1 R, Storspove 6 R, Hættemåge 5 R, Stormmåge 2 R, Sølvmåge 223 R, Svartbag 1 R, Havterne 68 YF BR. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Langø: Grågås 65 FU, Grågås 2 YF UF, Gravand 2 R, Gråand 2 R, Strandskade 5 R, Vibe 7 FU, Hættemåge 5 FU, Sanglærke 1 SY. Kurt Due Johansen
Gyldensteen: Reservatet: Grågås 3 R, Gravand 8 R, Gråand 8 R, Strandskade 1 YF BR, Klyde 34 YF BR, Klyde 2 YF UF, Vibe 1 R, Rødben 3 R, Hættemåge 25 R, Stormmåge 43 R, Stormmåge 2 YF BR, Havterne 10 R, Havterne 26 YF BR, Rørsanger 1 YF SY, Tornsanger 1 YF SY. Kurt Due Johansen
Helnæs Made: Rørhøg 2 FU, Tårnfalk 2 FU, Dobbeltbekkasin 4 SY. Inger Christensen
Klæsø Nor: Lille Præstekrave 2 YF. Ole Goldschmidt  
Kværndrup
: Rød Glente 1 OF. Lilly Sørensen
Påø: Rødrygget Tornskade 1 YF. Ole Goldschmidt
Siø: Gravand 92 R, Pibeand 2 R, Knarand 79 R, Krikand 6 R, Skeand 27 R, Havørn 1 2K OF, Hættemåge 500 YF, Stormmåge 690 YF, Splitterne 50 YF. Ole Goldschmidt
Storelung: Fiskehejre 1 OF, Ringdue 4 OF, Gøg 1 SY, Svendborg:Rødstjert 1 SY. Leif Nørgaard Schmidt
Trente Mølle m.m.: Grønbenet Rørhøne 1 R, Blishøne 5 , Blishøne 2 YF, Stor Flagspætte 1 R, Skovpiber 1 FU, Skovpiber 1 SY, Gærdesmutte 5 SY, Gærdesmutte 1 YF, Gærdesmutte 1 1K R, Jernspurv 1 SY, Rødhals 1 SY, Solsort 3 FU, Solsort 3 SY, Sangdrossel 2 FU, Sangdrossel 3 SY, Havesanger 1 SY, Munk 7 SY, Musvit 1 FU, Musvit 1 SY, Musvit 1 YF, Spætmejse 1 FU, Bogfinke 1 FU, Bogfinke 9 SY, Stillits 1 R, Tornirisk 1 R, Dompap 2 R, Gulspurv 1 SY. Leif Kristensen
Vester Hæsinge: Gravand 2 YF, Gravand 5 PUL FU, Sølvmåge 2 R. Leif Kristensen
Wedellsborg, Storskov: Havørn 2 YF FU. Inger Christensen
Østerø Sø (Knudshoved): Klyde 22 YF, Klyde 8 PUL R, Islandsk Ryle 1 R, Sortklire 2 R, Hvidklire 1 R, Dværgterne 1 R. Peter Pelle Clausen


   

Søndag den 3. juni 2018                      Solopgang: 04:44 Solnedgang: 21:48

Tryggelev Nor: Savisanger 1 SY, Islandsk ryle 80 T. Esben Eriksen
Gulstav, Vesterskov
: Lille fluesnapper 1 R. Esben Eriksen
Gulstav
: Pirol 1 SY. Finn Skov
Tryggelev Nor: Havørn 1 R. Finn Skov

Ollerup, Åmosen
: Sjagger 1 R. Peder Skou  [Apollo Books]
Tange å
: Gulbug 1 SY. Poul Brugs Rasmussen
Egebjerggaard Storskov (22:45):
Natravn 1 SY (Set 2 gange flyve rundt). Aksel Christensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Bøjden Nor
: Lille Præstekrave 1 FU. Søren G. Nielsen
Bøjden Nor: Fjordterne 8 FU. Leif Sørensen
Enge/marker ml. Nr. Broby-Lundegård: Rød Glente 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Firtalsstrand & Mellemstykket: Atlingand 2 R. Anders Vedel
Gudbjerg: Rød Glente 1 FU. Leif Bisschop-Larsen
Gulstav:
Turteldue 1 OF. Søren Bøgelund 
Gulstav: Fiskeørn 1 S. Martin Søgaard Nielsen
Keldsnor: Havørn 1 R. Martin Søgaard Nielsen
Nyhave v/Juulskov: Rød Glente 2 FU. Per Rasmussen
Nørreballe Nor: Dværgmåge 1 2K FU, Rovterne 1 FU. Martin Søgaard Nielsen
Nørreballe Nor: Knopsvane 15 R, Grågås 71 R, Pibeand 4 R, Skeand 2 R, Troldand 18 R, Rørhøg 1 R, Strandskade 1 R, Klyde 10 YF UF, Stor Præstekrave 1 R, Rødben 1 R, Fjordterne 4 R, Stær 14 R, Tornirisk 1 R. Troels Guldager Nielsen 
Trente Mølle m.m.: Skovsanger 1 SY. Søren G. Nielsen
Tryggelev Nor & Salme Nor: Trane 2 FU, Sortstrubet Bynkefugl 2 R, Rødrygget Tornskade 5 R. Martin Søgaard Nielsen
Ølundgårds og Lammesø Inddæmning: Skestork 1 R. Anders Vedel


   

Lørdag den 2. juni 2018                      Solopgang: 04:45 Solnedgang: 21:47

Svendborg, torvet: Husrødstjert 1 SY. Poul Vestergaard Rasmussen
Hundstrupvej ved godset Langeskov: Rødrygget tornskade 1 R. Peder Skou  [Apollo Books]

Bagenkop
: Hvid Stork 1 OF. Ole Bo Olsen
Agernæs (13:30): Rød glente 2 OF (muligt ynglepar heroppe). Aksel Christensen
Agernæs (22:30): Vagtel 1 SY. Aksel Christensen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Agernæs Fælled, nord: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 1 R, Gravand 16 R, Havørn 2 AD R, Tårnfalk 1 FU, Strandskade 36 R, Klyde 2 R, Strandhjejle 2 R, Sandløber 6 R, Krumnæbbet Ryle 3 SDR R, Almindelig Ryle 16 R. Leo L. Hansen
Fyns Hoved: Gulbug 6 SY. Niels Bomholt Jensen
Grasten Fredskov: Stor Flagspætte 10 YF, Skovsanger 1 YF SY. Arne Bruun
Grusgrave v/Birkum: Sorthalset Lappedykker 5 R. Per Rasmussen
Gulstav Mose: Rørdrum 1 R. Leif Sørensen
Gulstav Østerskov: Rørdrum 1 R, Pirol 1 SY. Leif Nørgaard Schmidt
Gulstav Østerskov: Pirol 1 M SUB R. Lars Boesen
Gulstav Østerskov: Pirol 1 R, Kernebider 5 OF. Leif Sørensen
Hjulby Mose: Gøg 1 SY, Nattergal 14 SY, Græshoppesanger 1 SY, Kærsanger 1 SY. Eske Frank Morthensen
Lindøværftet: Lille Præstekrave 1 R. Bo K. Stephensen
Munkebo: Havørn 1 OF. Peter Lillesø
Nyborg Slot:
Hvid Stork 1 SV. Peter Pelle Clausen
Paddesø Skov & Paddesø Høl: Gravand 12 R, Lille Præstekrave 2 R, Vibe 2 R, Svaleklire 1 R, Ringdue 6 R, Sanglærke 1 R, Landsvale 6 R, Bysvale 2 R, Nattergal 1 R, Solsort 4 R, Tornsanger 2 R, Stær 20 R, Skovspurv 2 R, Grønirisk 4 R, Tornirisk 1 R, Gulspurv 1 R. Jens Friis-Walsted
Svanninge: Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 110 Ø, Havørn 1 AD OF. Jacob Sterup
Vester Hæsinge: Rød Glente 1 FU. Leif Kristensen  
Vindinge Å ved udløb: Nattergal 1 SY, Græshoppesanger 1 SY, Kærsanger 1 SY, Rørsanger 6 SY. Eske Frank Morthensen


    

Fredag den 1. juni 2018                      Solopgang: 04:46 Solnedgang: 21:46

Gustav, Vesterskov (07:30): Pirol 2 R. Søren Gjaldbæk
Rathvej
(13.00):
Sølvhejre 3 R ( i et træ). Søren Gjaldbæk
Fakkenbjerg
(12:30-14.30):
Hvid Stork 1. Søren Gjaldbæk
Kohave/Sandager v/Gislev
(14:30): Rørhøg 1 M FU (mod øst
). Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]
Trunderup, matriklen: Rød Glente 2 FU (1 kl. ca. 09:00 og den anden kl. ca. 16:30. NB! 2 forskellige fugle kva vingesilhuetten - den ene med noget flossede vingefjer og "huller", hvor den anden havde intakte vinger uden flossede vingefjer), Bysvale 2 YF, Tornsanger 1 YF, Gulspurv 1 YF
Tommy Dalnæs [www.dalnaes.dk + www.dalnaes-2.dk]

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal: Vandrefalk 1 M AD R. Kurt Due Johansen
Gulstav Østerskov: Pirol 1 R. Peter Pelle Clausen
Gulstav Østerskov: Pirol 1 SY. Troels Guldager Nielsen
Helnæs Made: Atlingand 2 R. Niels Bomholt Jensen
Henninge Nor: Plettet Rørvagtel 1 TH, Trane 1 R, Skovsneppe 1 SY. Søren Bøgelund
Magleby Nor: Engsnarre 1 SY. Søren Bøgelund
Paddesø Skov & Paddesø Høl: Havørn 1 2K OF. Jens Friis-Walsted
Skovsbo v/Svendborg: Rød Glente 1 OF. Niels Andersen


Se obs fra tidligere år og måneder Her... 

                                                  

21 jun 2018
This page is part af: Http://www.Snatur.dk