* Gamle obs * Vejret * Vejr-Svg * Vind * Naturen nu * Fotoalbum 1 2 * * Fugle i felten * Cif * Blåvand * Gedser * Pandion* Skagen Fuglestation * FF
* Århus *  Skagen * UK * DE * Ornitho * NL* * Skåne * Falsterbo RI * Bornholm + 2 Christiansø * Feltherp NHF * Club300  * BMS * [Søg på Snatur]

*Dagens nyheder Webmaster: Erhardt  E Ecklon Send en mail til Snatur.dk                                                                        Sidst opdateret 20-09-2018 13:24:48*

 

Via meldesystemer: Beskeder på Birdcall.dk  -   Seneste 50 på BirdAlarm BMS *                

              Fugle på træk ved Dovns klint den 19. sep. Fotos Claus Dalskov
              God trækdag på ved Dovns Klint tirsdag den 18. september 2018.
              Felttræf retur til Vadehavsområdet. Programmet
              Følg GPS-havørnens bevægelser
              Nepal marts 2018. Lilly Sørensen (foto) og Niels Bomholt (tekst)
              Fugle- & naturavisen Fanø UGE 37 (10.-16. sep. 2018). FugleKnudsen.dk
              Russkaya Koshka Expedition 7-26 June 2017. Jens Kirkeby (Fotos fra turen på
              DN årsmøde den 8. november kl 19, Nymarkskolen
)
              Udstillinger på Skovsgaard: ArtSydfyn
              September måned på Turdus-Sound ved Gunnar Knudsen
              Vejret   +    Lynkort  +   Webcam 1 døgn eller 30 dage"
              Tidligere nyheder... 

Torsdag den 20. september 2018                   Solopgang: 06:59 Solnedgang: 19:22

Lundeborg, stranden: Splitterne 3 R OF. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Egense v/Svendborg: Havørn 1 OF, Tårnfalk 1 FU. Niels Andersen
Fruens Bøge Skov og Skovsøen: Grønbenet Rørhøne 13 FU, Ringdue 76 R, Stor Flagspætte 1 FU, Musvit 3 R, Skovskade 2 R NAT, Allike 18 R. Ella Mikkelsen 
Gyldensteen: Engsøen: Canadagås 40 R, Dobbeltbekkasin 4 R. Kurt Due Johansen
Langemose v/Glamsbjerg: Rød Glente 1 AD OF. Ib Petersen
Mågeøerne: Skarv 25 R, Strandskade 30 R, Hjejle 200 R, Strandhjejle 1 R, Islandsk Ryle 1 R, Almindelig Ryle 5 R, Lille Kobbersneppe 3 FU, Storspove 26 R, Rødben 15 R, Hættemåge 10 R, Sølvmåge 20 R. Kurt Due Johansen

    

Onsdag den 19. september 2018                   Solopgang: 06:57 Solnedgang: 19:25

Kogtved, matriklen: Havørn 1 OF
Lunkebugten: Hvidklire 5 FU. Poul Brugs Rasmussen
Nørreballe Nor: Brushøne 4 FU, Dobbelt bekkasin 1 FU. Poul Brugs Rasmussen
Dovns Klint: Lom sp. 1 SV, Skarv 25 SV, Pibeand 11 SV, Hvepsevåge 32 SV, Rød Glente 1 T, Rørhøg 15 S, Blå kærhøg 2 S, Musvåge 11 T S,
Spurvehøg 183 S, Fiskeørn 5 S, Tårnfalk 27 S, Dværgfalk 4 S, Lærkefalk 2 FU, Lærkefalk 3 S, Huldue 29 T S, Landsvale 3500 SV, Gul Vipstjert 2 S, Hvid Vipstjert 11 S, Stær 120 SV, Grønsisken 30 S, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 3800 S. Claus Dalskov

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Agernæs
: Tårnfalk 2 FU, Hjejle 50 R, Sanglærke 2 R. Kirsten Pedersen
Bleget: Rød Glente 3 OF. Per Rasmussen
Dovns Klint: Lom sp. 1 SV, Skarv 25 SV, Pibeand 11 SV, Hvepsevåge 32 SV, Rød Glente 1 T, Rørhøg 15 S, Blå kærhøg 1 S, Kærhøg sp. 1 S, Spurvehøg 183 S, Fiskeørn 5 S, Tårnfalk 27 S, Dværgfalk 4 S, Lærkefalk 2 FU, Lærkefalk 3 S, Huldue 71 S, Landsvale 3500 SV, Gul Vipstjert 2 S, Hvid Vipstjert 11 S, Stær 120 SV, Grønsisken 30 S, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 3800 S. Ella Mikkelsen
Dovns Klint: Hvepsevåge 10 T, Rød Glente 1 OF, Blå Kærhøg 1 OF, Spurvehøg 53 OF, Musvåge 2 T, Fiskeørn 2 OF, Tårnfalk 9 OF, Lærkefalk 5 OF. Leif Sørensen
Egeløkke, Langeland: Musvåge 2 OF, Stor Flagspætte 1 OF, Ravn 2 FU. Per Hauge
Fårevejle: Hvepsevåge 11 S, Spurvehøg 1 S, Tårnfalk 2 FU, Tårnfalk 1 S. Morten Müller
Gudme Sø
: Havørn 1 AD FU, Stor Flagspætte 1 FU, Spætmejse 3 FU. Erik Jensen
Helnæs Bugt, Nørrefjord: Bugten v/Helnæsdæmningen: Skarv 31 R, Fiskehejre 1 FU, Knopsvane 85 FU, Grågås 8 FU, Knortegås, Mørkbuget (bernicla) 21 FU,
Rustand 3 R, Tårnfalk 1 OF, Hættemåge 15 FU, Hvid Vipstjert 3 FU, Stær 30 OF. Kirsten Pedersen
Hjallese: Spurvehøg 1 FU, Ringdue 2 OF, Husskade 2 FU, Råge 2 FU. Martin Rheinheimer
Hou Nordstrand (Langeland): Ederfugl 15 R, Fasan 10 FU, Almindelig Ryle 9 FU, Stenvender 8 FU, Grønirisk 100 FU. Per Hauge
Lindkær v/Ravnholt: Fiskehejre 1 R, Knopsvane 4 R, Knarand 3 R, Gråand 8 R, Hvepsevåge 1 FU, Rørhøg 1 FU, Musvåge 4 FU, Fjeldvåge 2 FU, Tårnfalk 3 FU, Dværgfalk 1 FU, Fasan 36 R, Ringdue 4 OF, Bysvale 20 FU, Solsort 2 R, Blåmejse 1 R, Musvit 1 R, Spætmejse 2 R, Gråkrage 3 R,  Ravn 4 R. Pierre Bentzen
Longelse Bondegårdsskov: Rød Glente 1 SV, Havørn 2 , Spurvehøg 1 SV, Musvåge 2 SV, Tårnfalk 1 SV. Morten Müller
Lyndelse: Hvid Vipstjert 21 FU. Leif Kristensen
Løkkeby Enge: Rørhøg 1 M FU, Spurvehøg 3 S, Fiskeørn 1 S, Svale sp. 260 SV, Finke sp. 500 SV. Morten Müller
Monnet, Tåsinge: Skarv 11 R, Fiskehejre 5 R, Knopsvane 60 R, Grågås 770 R, Pibeand 81 R, Knarand 6 R, Krikand 150 R, Spidsand 19 R, Skeand 3 R, Toppet Skallesluger 3 R, Havørn 4 AD R, Tårnfalk 1 OF, Dværgfalk 1 F FU, Strandhjejle 1 R, Almindelig Ryle 3 R, Dobbeltbekkasin 1 R, Storspove 45 R, Rødben 2 R, Hvidklire 2 R, Hættemåge 2 R, Sølvmåge 13 R, Sanglærke 8 R, Landsvale 5 S, Engpiber 4 R, Råge 2 OF, Gråkrage 4 R, Stillits 2 R, Tornirisk 1 OF. Niels Bomholt Jensen
Møllehave v/Langkildegård: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Ny Stenderup: Tårnfalk 1 FU. Leif Kristensen
Nærå Strand/Agernæs Flak: Krikand 22 R, Rørhøg 1 1K FU, Klyde 329 FU, Hjejle 1450 R, Vibe 70 R,
Almindelig Ryle 1700 FU, Hættemåge 1800 FU. Kurt Due Johansen
Nørre og Sønder Billevænge, Spodsbjerg: Natugle 1 R, Gransanger 1 R. Per Hauge 
Purreskov: Hvid Vipstjert 150 R. Søren Bøgelund
Rudkøbing: Hvepsevåge 1 S, Hvepsevåge 1 S, Havørn 1 IMM S, Rørhøg 1 1K S, Spurvehøg 7 SV, Fiskeørn 1 SV. Morten Müller
Simmerbølle: Hvepsevåge 1 S. Morten Müller
Skiften (Lohals): Spurvehøg 1 OF. Per Hauge
Spodsbjerg (Langeland): Knortegås 41 T. Per Hauge
Tarup (Odense): Ringdue 5 FU, Spætmejse 1 FU, Husskade 1 FU, Allike 5 FU, Råge 3 FU. Jan Sørensen
Tryggelev Nor & Salme Nor:
Sølvhejre 2 R, Canadagås 22 S, Hvepsevåge 63 T, Rød Glente 5 T, Rørhøg 7 S, Hedehøg 1 1K S, Spurvehøg 158 T, Fiskeørn 7 T, Tårnfalk 15 T, Dværgfalk 1 S, Vandrefalk 2 V, Bogfinke 3800 T, Tornirisk 70 S, Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) 1000 T. Gregers Johannesen
Vejlen, Tåsinge: Skarv 12 R,
Sølvhejre 3 FU, Fiskehejre 5 FU, Gravand 8 FU, Krikand 310 R, Skeand 1 R, Vibe 2 R, Dobbeltbekkasin 2 FU, Hvidklire 5 R, Hættemåge 50 R, Hvid Vipstjert 2 R, Stillits 1 OF, Gulspurv 1 R. Niels Bomholt Jensen
Vesteregn:
Tornirisk 270 FU. Evald Mehlsen
Øgårdshave v/Sandholt: Tårnfalk 1 FU. Leif Kristensen
Aarupvej, Orte: Rød Glente 1 OF, Vibe 28 FU, Splitterne 3 OF, Stær 186 FU. Jørgen Lund Bjerregaard

   

Tirsdag den 18. september 2018                   Solopgang: 06:55 Solnedgang: 19:27

Ny Gesinge, matriklen: Havørn 1 3K OF. Poul Vestergaard Rasmussen
Drejø, Nørresø
: Havørn 1 OF, Hvepsevåge 1 OF, Rørhøg 1 OF. Poul Vestergaard Rasmussen
Skarø
Rev: Hjejle 300 R. Poul Vestergaard Rasmussen
Dovns klint: Sort glente 1 TF , Rød glente 4 TF . Erik Thomsen
Dovns klint:
Fiskeørn 12 T, Dværgfalk 9 T, Tårnfalk 49 T, Lærkefalk 2 T, Spurvehøg 151 T, Hvepsevåge 29 T, Rød glente 7 T, Sort glente 1 T, Rørhøg 19 T, Blå kærhøg 1 T, Spidsand 96 T, Landsvale 2175 T, Bogfinke 24570 T. Søren Gjaldbæk
Dovns klint (09:00- 11:00): Fiskeørn 4 OF , Spurvehøge 25 T , Musvåge 4, Tårnfalk 2, Huldue 6, 20 Mørkbuget knortegås 20 T, Bogfink 1000 T. Poul Brugs Rasmussen

DOFbasen, www.dofbasen.dk, Dansk Ornitologisk Forening. Bemærkelsesværdige - Alle efter Lok.:
Brændegård Sø
:
Sølvhejre 1 R, Rød Glente 1 OF, Havørn 5 JUV FU, Grønspætte 1 OF. Gunnar Knudsen
Brændegård Sø:
Sølvhejre 1 OF , Knarand 34 FU,Havørn 5 JUV FU,Grønspætte 1 OF. Torben Skytte Hvass
Caroline Amalielund
: Ravn 2 OF. Steen Winkel
Dovns Klint: Spidsand 75 SV, Hvepsevåge 17 T, Sort Glente 1 TF, Rød Glente 4 TF, Rørhøg 10 T, Blå Kærhøg 1 M S, Fiskeørn 5 T, Dværgfalk 3 S, Lærkefalk 1 S, Huldue 60 T, Ravn 5 OF. Niels Bomholt Jensen
Dovns Klint: Hvepsevåge 5 T, Fiskeørn 3 T, Tårnfalk 10 T, Ravn 5 OF, Bogfinke 2000 T. Per Hauge
Dovns Klint: Hvepsevåge 11 S, Sort Glente 1 1K TF, Rød Glente 3 TF, Spurvehøg 87 S, Fiskeørn 6 S, Tårnfalk 22 S,Dværgfalk 6 S, Lærkefalk 1 FU S. Morten Müller
Dovns Klint: Hvepsevåge 5 OF, Sort Glente 1 OF , Rød Glente 4 OF, Spurvehøg 49 OF,Fiskeørn 5 OF, Dværgfalk 2 OF, Lærkefalk 4 OF, Tårnfalk 9 FU, Huldue 24 OF. Leif Sørensen
Dovns Klint: Sort Glente 1 T, Rød Glente 4 T, Spurvehøg 11 T, Fiskeørn 3 T, Tårnfalk 12 T, Huldue 52 T. Pierre Bentzen
Drejet (Ærø): Fiskeørn 1 V . Bjarne Jørgensen
Fakkebjerg: Skarv 650 OF, Hvepsevåge 54 T, Rød Glente 6 T, Rørhøg 13 T, Spurvehøg 108 T, Fiskeørn 9 T, Tårnfalk 41 T. Gregers Johannesen
Føns Vang: Grågås 800 R NAT, Havørn 1 AD TH. Helge Esager
Gulstav Mose: Fiskeørn 2 FU. Niels Bomholt Jensen
Gulstav Mose: Fiskeørn 2 1K FU,  Dværgfalk 1 FU. Morten Müller
Hennetved Haver: Havørn 1 OF. Jan Sørensen
Hennetved Mose: Lærkefalk 1 FU. Jan Sørensen
Hjulby Sø: Fiskeørn 1 T. Peter Pelle Clausen
Hovedskov v/Sandholt: Tårnfalk 1 FU. Leif Kristensen
Holmegård/Langelandsfortet: Fiskeørn 1 OF,
Kværndrup: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Lindelse: Spurvehøg 12 S, Fiskeørn 1 S. Jan Sørensen  
Lyndelse: Rød Glente 5 FU, Musvåge 1 R, Musvåge 2 FU, Hvid Vipstjert 45 FU, Skovskade 1 OF, Skovskade 1 R, Ravn 1 FU. Leif Kristensen
Nybølle v/Hillerslev: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Røjle Skov (Årslev): Rød Glente 2 FU. Per Rasmussen
Rørsløkke Mose: Fiskeørn 1 FU. Niels Bomholt Jensen
Sallinge Å (Dahls Mølle - Odense Å): Rød Glente 3 FU, Havørn 1 OF. Per Rasmussen
Søgård (Langeland): Hvepsevåge 9 S, Fiskeørn 1 FU. Morten Müller
Søgård Mose (Langeland): Hvepsevåge 5 S, Sort Glente 1 1K OF, Rød Glente 7 OF, Spurvehøg 18 S, Tårnfalk 5  S, Dværgfalk 1 S. Morten Müller
Tryggelev By: Fiskeørn 1 FU. Morten Müller
Tryggelev Nor & Salme Nor: Blå Kærhøg 1 V. Gregers Johannesen 
Vejlen, Tåsinge:
Sølvhejre 3 FU, Fiskehejre 19 FU, Krikand 250 FU, Rørhøg 1 F AD OF, Musvåge 1 OF, Tårnfalk 1 1K FU, Vibe 130 FU, Brushane 1 FU, Sortklire 4 FU, Hvidklire 16 FU, Skægmejse 1 FU. Erik Jensen
Vesteregn: Hvepsevåge 19 V, Rød Glente 4 S, Rød Glente 2 S, Rørhøg 7 SV, Blå Kærhøg 2 S, Spurvehøg 34 V, Spurvehøg 11 S, Musvåge 96 V, Tårnfalk 9 SV, Tårnfalk 7 SV, Dværgfalk 2 S, Lærkefalk 1 R. Nis Rattenborg 
Øgårdshave v/Sandholt: Fiskeørn 1 FU, Tårnfalk 1 R. Leif Kristensen
Ørbæk: Rød Glente 1 OF. Per Rasmussen
Ørnehøj-området (Gulstav): Sort Glente 1 1K OF, Rød Glente 5 OF, Fiskeørn 5 SV, Fiskeørn 2 T R, Dværgfalk 2 S, Lærkefalk 2 S, Bjergvipstjert 1 T. Jens-Gert Hansen
Ørnehøj-området (Gulstav): Hvepsevåge 5 T, Rød Glente 5 TF, Fiskeørn 1 T, Tårnfalk 7 FU T. Pierre Bentzen
Aarupvej, Orte: Rød Glente 2 FU, Stillits 64 T, Tornirisk 109 T. Jørgen Lund Bjerregaard

Observationer fra tidligere.... 

DOF's aktuelle nyhedsbrev + Pandion d. 14/09 - 2018:
              Skarven er gået tilbage i Danmark

             
VIDEO: En af verdens mest sjældne ugler er truet

      

               

                                                      Blev medlem på Sydfynsnatur


                                          Søg info på Svendborgs Aktuelle Naturside 

   Brug Dofbasen og dine Fugleobs ses her!   Efter Lok. - Efter Art.      Sidste 30 dages obs på Fyn
 

Gamle nyheder: Arkiv
              Keldsnor Fuglestation, søndag den 16. september 2018
              Flot trækdag på Dovns Klint. Finn Skov             
              Keldsnor Fuglestation, lørdag den 15. september 2018
              Norsk Ornitologisk Forening: Tilbagegang for Nordisk lappedykker og Riden
              Ringmærkning på Sydlangeland søndag den 16-09-2018. Michael Bjerregaard
              Fugletræk over Sydlangeland søndag 16. september 2018 kl. 10:00
              Keldsnor Fuglestation, fredag den 14. september 2018
              Naturfonden køber arealer på Fyns Hoved
              Keldsnor Fuglestation, torsdag den 13. september 2018
              Fugletårnet ved Gulstav ved fjernes i dag
              Keldsnor Fuglestation, onsdag den 12. september 2018
              Arbejdsgruppe omkring fjernelse af fugletårnet ved Gulstav mose
              Ny art for Danmark - Træfårekylling + lyd
              Mange døde fisk ved Vejlen Taasinge melder Poul V. Rasmussen
              Erik Ehmsen træder ud af styregruppen for Projekt ørn
              Tilbage som dansk ynglefugl... Rovternen. Henrik Knudsen
              Tynd kop the uden toiletmuligheder.
              Keldsnor Fuglestation, den 2/9-2018  
              Keldsnor Fuglestation den 1. september 2018
              Keldsnor Fuglestation sidste dag i august.
              Sort stork over Sydlangeland. Tekst og foto Morten Müller
              Almindelige kjove ikke så almindelig i UK
              Ringmærkningstal, Keldsnor Fuglestation, 29/8-2018
              Nøddekriger invasion igang?
              Slagfalken ved Ballum. Haaning på Pandion
              Langt fra Borgen: Vildsvinehegn eller ej? DR.dk
              En perfekt morgen til ringmærkning!. Hans Rytter
              Referat af bestyrelsesmøde den 13. august 2018 i DOF Fyn
              Melding fra hængekøjen. Hans Rytter
              Kald - det`kærlighed af Lars Tom-Petersen. Rastende sangere på Ærø
              Der ringmærkes på KNF i dag og i morgen!
              Satelitmærkede fugle fra Finland bl a Selja (Steppehøg - der måske kommer forbi DK?)             
              Ny hjemmeside: Fugleknudsen.dk
              Ørne TV (alternativ  Ugle TV   Fiskeørn TV  Storke TV   Vandrefalk TV
              Grækenland. Stortur i dagene 7. maj – 14. maj 2018. Natur Østfyn
              Keldsnor Fuglestation – efteråret 2018 + KNF kalender
              Stillehavslom i Skagen. Haaning på Pandion + Finderberetning af Troels Eske Ortvad på Club300
              Erik Christophersens fotoblog Stillehavslom - dag 2. (Husk at se foto i stor størrelse)
              Drama på afstand. Finn Skov
              Steppehøg på KNF. Michael Bjerregaard
              Regn lukker ringmærkning på KNF. Hans Rytter
              Referat fra naturpolitisk udvalg 7. august 2018. DOF Fyn
              Småfugletrækket er i gang over KNF. Hans Rytter
              Menukort A la Carte på KNF
              Første ørneunge i Nyborg
              Græshoppesanger ringmærket på KNF. Dagens tal fra Hans Rytter
              Keldsnor Fuglestation den 13. august 2018. Hans Rytter
              Iltsvind har udraderet fiskelivet i Filsø Søndersø
              KNF før stormen! Hans Rytter
              Bonapartemåge, Thorsminde havn, 26. juli - 5. august 2018. Sigrid Kistrup Ilsøe Club300
              Keldsnor ønsker Fanø tillykke med Vandsanger!
              Slagfalk ved Ballum siden den 3. august! + Vandsanger på Fanø.
              Er skrueaks uddød i Danmark?               Thurø Rev            
              Vil du tjekke vinden så prøv Earth
              "Det tabte Land.dk" Fortællinger om vådområder på FYN
              Snatur på Facebook - også en måde at kontakte Snatur                  Snatur-gruppen
              Husk at indberette insekter fra Fyn på www.fynskeinsekter.dk Se nyeste obs!
              Farvemærkede havørne    
              Se flere nyheder her

Læs rejseberetninger:
              Fra Nepal forår 2018. Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Grækenland. Stortur i dagene 7. maj – 14. maj 2018. Natur Østfyn
              Fra Antarktisk, Falklands øerne og Syd Georgien efterår 2017. Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Surinam februar 2017. Lilly Sørensen (foto) og Niels Bomholt (tekst)
              Fra Kap Verde Øerne november 2016. Lilly Sørensen (foto) og Niels Bomholt (tekst)
              Fra Seychellerne oktober 2016. Lilly Sørensen (foto) og Niels Bomholt (tekst)
              Fra Columbia februar. 2016 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Ghana 13.-25. nov. 2015 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Korsika "Hvalfærgen til Korsika", juli 2015 af Arne Bruun      
              Fra Taiwan d. 11/11-26/11-2014 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra Uganda d. 09/02-23/02 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              Fra South Africa: Mpumalanga m.m. + Lesotho af Michael Mosebo
              Læs rejserapporter af Michael Mosebo Jensen på Cloudbirders.com
              fra Tanzania 2012 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt      
              fra Chile - South, Central and North 17th Feb - 6th Mar 2012. Michael Mosebo Jensen     
              fra Thailand årskiftet 12/13. Anders Odd Wulff Nielsen                
              fra Korsika 29/06 - 11/07 2012 af Arne Bruun    
              fra Madagaskar 20/11 - 6/12 2010 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt            
              fra The Philippines mm 19 feb - 7 mar 2010 af Michael Mosebo Jensen             
              fra Namibia: 3-18 oktober 2009 Lilly Sørensen og Niels Bomholt
              fra Eastern Venezuela: 12 feb-3 marts 2009 Michael Mosebo Jensen   
              fra Vietnam - Feb 15 - Marts 2 2008 af Michael Mosebo Jensen
              fra Peru: Bodil Rytter, Hans Rytter, Erik Danielsen, Lilly Sørensen og Niels Bomholt       
              fra Brasilien okt- nov 07 af Lilly Sørensen og Niels Bomholt                  
              fra Kyrgyzstan og Kazakhstan med Fynboer
              fra Extremadura Fotogalleri MidtfynsNatur
              fra Extremadura rejsebeskrivelse af Henrik H Søndergaard + billeder *             
              fra Costa Rica nov 2005 Lilly Sørensen og Niels Bomholt PDF-fil (650kb)               
              fra Azorerne (Erik Ehmsen) PDF-fil (312kb)
              fra Cuba marts 2005 af Michael Mosebo Jensen (768kb)
              fra Goa - Feb 19th - Mar 4th 2006 by Michael Mosebo Jensen              
              fra Goa/Indien LIS & NBJ (Lilly Sørensen & Niels Bomholt) PDF-fil (240kb)
              fra Den Arabiske Halvø MMJ (Michael Mosebo Jensen) PDF-fil (280kb)
              fra Chile LIS & NBJ (Lilly Sørensen & Niels Bomholt)
              fra Texas MMJ (Michael Mosebo Jensen)
              Find flere på Cloudbirds Netfugl

               Vidste du
               - at du kan gøre Snatur til din startside med et klik :-)
               - at der findes en liste over Hvem der har set hvad i Danmark
               - at der nok også kommer fynboer på                - Årslisten 2012  
               - at der er 2 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2011  
               - at der er 1 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2009  
               - at der er 1 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2007  
               - at der er 3 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2006        
               - at der er 4 fynboer på sidste års Top Ti           - Årslisten 2005              
               - at der er mange fynboer på sidste års Top Ti - Årslisten 2004

INSEKTER og andre smådyr: [Tidligere observationer] Da/La - La/Da *

    

Torsdag den 26. april 2018

Jordløse Bakke: Okkergul pletvinge 1 R (Larve, sommerfuglen er fremmeførst i juni måned). Erik Thomsen

Husk at indberette www.fynskeinsekter.dk Se nyeste obs!

                                                       
                                                    Hvepseedderkoppen i DK 

BOTANIK [Tidligere observationer] [Fynsk Natur]

Floraen på Siø              Se floraliste fra flere øer

SVAMPE:  [Tidligere observationer]

PADDER/KRYBDYR: [Tidligere observationer][Padder & krybdyr på Dof-basen]

Onsdag den 2. maj 2018

Bøjden Nor: Strandtudse 1 R . Gunnar Knudsen [Turdus-Sound]

Mandag den 12. marts 2018   

Thurø, Svendborg vest: Springfrø kvækker, Butsnudet frø vandrer, Lille og Stor vandsalamander

PATTEDYR: [ Tidligere observationer ]

Tirsdag den 7. marts 2017   

Nørreballe Nor, Pumpehuset: Mink 1 R . Jan Nielsen

                          Se også*: [Gamle obs] * [DOF-Fyn] [Storke-link]

   
  Meldinger på Birdcall
 
                                                                                Opdateret den 20 sep 2018 13:24:48   

 

                       
 Gæstebog

 Chart.dk                                                                           Opdateret den 20. september 2018

web
analytics